Farklı hammaddelerin parlatılmış porselen karoların bazı özelliklerine etkileri
Effects of different raw materials on some properties of polised porcelain tiles
- Tez No: 232920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Porselen karolar aşınma, dona, lekelenmeye ve kimyasallara karşı yüksek dayanıma, yüksek mekanik özelliklere sahip ürünlerdir. Bu ürünlerde teknik özelliklerinin yanında estetik görünüm de oldukça önemlidir. Özellikle parlatılmış porselen karoda estetik kalitesini arttırmak için iyi parlatılmış yüzey istenmektedir. Bu nedenle aşınma ve parlatma esnasında yüksek mekanik özellikler gerektirmektedir.Bu çalışmanın amacı, farklı hammaddelerin parlatılmış porselen karo bazı özelliklerine etkilerini araştırmaktır. Parlatılmış porselen karoda yüzey kalitesini etkileyen en önemli parametrelerden biri sinterlenme esnasında oluşan kapalı porlardır. Sıvı fazın viskozitesi düşürülerek kapalı porlar minimize edilebilir. Bu nedenle, bu çalışmada ergiticilik özelliği yüksek olan borik asit, cam kırığı, nefelin siyenit ve petalit gibi hammaddeler kullanılmıştır. İki ayrı standart reçeteye farklı oranlarda bu hammaddeler ilave edilerek hazırlanan numuneler parlatılıp, leke, mukavemet, renk, pişme küçülmesi ve su emme gibi testler uygulanmıştır. Böylece kullanılan hammadelerin porselen karo teknik ve estetik özelliklerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Porcelain tiles which have high wear, freezing, stain and chemical resistance, high mecanical properties. Aesthetical apperance is very important near the technical properties in these products. Especially, for increasing aesthetical qulaity, good polished surface is wanted in polished porcelain tiles. For this reason, high mechanical properties are needed during wearing and polishing. The aim of this study was investigated effects of different raw materials on some properties of polished porcelain tile. In polished porcelan tile, one of the important parameter of affecting stain resitance is closed porosity which is occured during sintering. By the liquid phase viscosity decresing, closed pores can be minimized. For this reason, boric acid, waste glass, nepheline syenite and petalite which have higher fluxing ability were used in this study. These raw materials were added to two different composition with different ratios and prepared samples were polished and applied stain, strength, color, firing shrinkage and water absobtion tests. Thus, the effects of using raw materials on the technical and aesthetical properties of porcelain tiles were investigated.