Kahler Norden manifoldları üzerinde spinorlar ve Dirac operatörü
Spinors and Dirac operator on Kahler Norden manifolds
- Tez No: 232934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında yapı grubu SO(n;C) özel kompleks ortogonal grubuolan 2n boyutlu bir M manifoldu için klasik duruma benzer bir spinor teorisininkurgulanabilirliği araştırlımıştır. İlk olarak SO(n;C) ve Spin(n;C) gruplarıarasındaki ilişkiye değinilmiş sonrada Spin(n;C) grubunun spinor temsilleriincelenmiştir. Kahler-Norden manifoldlarının ve kompleks Riemann manifold-larının yapı gruplarının O(n;C) kompleks ortogonal grubu olduğu gözlemlenmiş-tir. Kahler-Norden manifoldları üzerinde bazı diferensiyel operatörlerin açıkifadeleri verilmiştir. Kahler-Norden manifoldlarının belli bir sınıfı Kahler-Norden spin manifoldları olarak adlandırılmıştr. Spin(n;C) grubunun spinortemsili kullanılarak, bir M Kahler-Norden spin manifoldu üzerinde S spinordemedi inşa edilmiştir. Spinor alanları icin alternatif ifadeler irdelenmiştir.M üzerindeki Levi-Civita konneksiyonunun bir SO(n;C)¡konneksiyon olduğugösterilmiş ve bunun yardımıyla S spinor demedi üzerinde bir kovaryanttürev operatörü tanımlanmıştır. Bir vektör alanı ile bir spinor alanının Clif-ford çarpımı tanımlanmıştır. Daha sonra S spinor demedi üzerinde D Diracoperatörü tanımlanmıştır. Son olarak D Dirac operatörünün, klasik durum-daki Dirac operatörünün sağladığı Schrödinger-Lichnerowicz formülüne benzerbir formülü sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the constructibility of a spinor theory which is similar to theclasical theory of spinors is investigated on a 2n dimensional manifold withstructure group SO(n;C). Firstly, it is pointed out a relationship between thegroups SO(n;C) and Spin(n;C); then the spinor representation of the groupSpin(n;C) is defined. It is observed that the Kahler-Norden and the complexRiemannian manifolds have structure group O(n;C). The explicit expressionsof some diferential operators on Kahler-Norden manifolds are given. A certainclasses of Kahler-Norden manifolds are defined as Kahler-Norden spin mani-folds. By using the spinor representation of the group Spin(n;C), the spinorbundle S is constructed on a Kahler-Norden spin manifold. For a spinor ¯fieldon M some alternative expressions are given. It is proved that the Levi-Civitaconnection on M is an SO(n;C) connection, then by using this fact a covari-ant derivative operator on S is defined. The Clifford product of a vector fieldwith a spinor field is defined. On the spinor bundle S the Dirac operator Dis defined. Lastly, it is proved that the Dirac operator D satisfies a formulawhich is similar to the Schrödinger-Lichnerowicz formula in the classical cases.