Hofmann-CBA-tipi bazı konak ve konak-konuk bileşiklerinin titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
Vibrational spectroscopic study of some Hofmann-CBA-type host and host-guest compounds
  1. Tez No: 232933
  2. Yazar: ÖZGE BAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Hofmann-tipine benzer M(C4H7NH2)2Pd(CN)4 (M=Ni veya Co) konak ve M(C4H7NH2)2Pd(CN)4.nG (M=Ni yada Co; G=benzen, 1,2-diklorobenzen, 1,3- diklorobenzen, 1,4- diklorobenzen, naftalin, toluen; n=konuk molekül sayısı) konak-konuk bileşikleri kimyasal yollardan elde edilmiş ve bu bileşiklerin infrared spektrumları, ligand molekülün, Pd(CN) iyonunun ve konuk moleküllerin titreşim dalga sayıları FT-IR spektrometresi ile 4000-400 cm-1 spektroskopik bölgesinde kaydedilmiştir. Konuk moleküllerden benzenin konak bileşikleri tarafından hapsedilme ve serbest bırakılma süreçleri ise oda sıcaklığında gravimetrik yöntemle incelenmiştir. Konak ve bazı konak-konuk bileşiklerinin elementel analizleri yapılarak moleküler yapının desteklendiği görülmüştür. Bileşiklerin termal davranışları Termogravimetri (TGA) ve Diferansiyel Termal Analiz (DTA) ile incelenmiştir. Konak ve konak-konuk bileşiklerinden bazılarının Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) görüntüleri verilmiştir. Yapılan bu incelemeler ile elde edilen konak ve konak-konuk bileşiklerinin Hofmann tipine benzer yapıda oldukları, ligand molekül siklobütilaminin azot ucundan M metal atomuna bağlı olduğu, konuk moleküllerin ise tabakalar arasında oluşan yapısal boşluklara hapsedildikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, similar to Hofmann type M(C4H7NH2)2Pd(CN)4 (M=Ni or Co) host and M(C4H7NH2)2Pd(CN)4.nG (M=Ni or Co; G=benzene, 1,2-dichlorobenzene, 1,3-dichlorobenzene, 1,4-dichlorobenzene, naphthalene, toluen; n=the number of guest) host-guest compounds have been obtained chemically and the infrared spectra of these compounds, the vibrational wave numbers of ligand molecule, Pd (CN) ion and guest molecules have been recorded by FT-IR spectrometer in the spectroscopic region of (4000?400) cm-1. The absorption and the liberation processes of the benzene guest molecule in the host compounds were examined at room temperature by gravimetric method. Otherwise, the molecular structure was supported by making instrumental analysis of host and some host-guest compounds. The thermal behaviors some of these compounds have been investigated by thermal-gravimetric analysis (TGA) and differential thermal analysis (DTA). Transmission Electron Microscopy (TEM) images of some host and host-guest compounds were given. By analysing the structures of host and host-guest compounds, ligand molecule cyclobutylamine was coordinated to M metal atom from cyclobutylamine?s nitrogen atom, the guest molecules were imprisoned in the structural cavities between the sheets.