Küçük ve orta boy işletmeler için ERP sistemi
ERP system for small and medium enterprises
- Tez No: 232937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletme kaynaklarının planlanması olarak bilinen ERP sistemi bir işletmenin tüm faaliyetlerini bütünleşik bir yapıda ele alan ve bu faaliyetler sonucu oluşan girdilerden işletme için anlamlı çıktılar üreten bir bilgi sistemidir. Günümüzde pek çok büyük ölçekli firmanın kullandığı ERP sistemleri, fiyatlarının pahalı olması nedeniyle küçük ve orta boy işletmeler tarafından kullanılamamıştır. Ayrıca ERP üreticisi firmalar da küçük ve orta boy işletmelere uygun basit yapılı ERP yazılımları üretmemişlerdir. Her geçen gün bilgi teknolojileri ürünlerinin ucuzlamaya başlaması işletmelerin bilgi teknolojilerinden daha fazla yararlanmasına imkan sağlamıştır. Ancak hala ERP sistemlerinin küçük ve orta boy işletmeler tarafından kullanımı yaygın değildir. Bunun nedenlerinden bir tanesi de yazılım piyasasında temel işlevlere sahip basit yapılı ERP sisteminin bulunmayışıdır. Bu çalışmada stok temelli çalışan ve satınalma ve satış işleri yapan küçük ve orta boy işletmelere yönelik basit yapılı bir ERP sistemi tasarlanmıştır. Tasarımda veritabanı için Oracle 10g yazılımı kullanılmış, kullanıcı ara yüzü ise Oracle Developer yazılımı yardımıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan yazılım tek başına bir lojistik takip sistemi olabileceği gibi daha sonra hazırlanacak geniş ölçekli bir ERP sistemi için bir modül olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
ERP system, as it is known as Enterprise Resource Planning, is an information system which considers all the activities of an enterprise in an integrated structure and provides meaningful outputs from the inputs of these activities. Nowadays, ERP systems are being used by many big firms. Unfortunately, ERP systems could not be widely used by small to medium enterprises due to their expensiveness. However, information technology products are becoming cheaper and cheaper recently. Thus, small to medium enterprises have the capabilities of purchasing core ERP system modules. On the other hand, the usage of ERP systems by small to medium enterprises are not very common. One of the main reasons of its limited usage is the lack of simple structured ERP systems which have principal functionalities in software world. In this thesis, a basic structured ERP system, which is working on stock base and arranging purchasing and selling activities of small to medium enterprises is designed. Oracle 10 g database is used in this design. Oracle Developer software is used as user interface. The prepared software can be considered as a logistic stock tracking system or as a module of a large scaled ERP system to be developed in future.