Trakya bölgesindeki bir karargahta rüzgar enerjisi santrali fizibilite çalışması
Wind energy feasibility study at a headquarter in Thrace region
  1. Tez No: 233046
  2. Yazar: TOLGA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ALPER ÖZPINAR, PROF. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Enerji darbogazının, milletlerarası çatısmalara yol açtıgı günümüzde, mevcut enerji kaynaklarının, yakın bir gelecekte tükenecek olması, devletleri alternatif enerji kaynagı arayısına yönlendirerek, kaliteli, uzun vadeli ve az maliyetli enerjiyi elde çalısmalara itmistir. Fosil hammaddeli enerji kaynak reservlerinin, günümüzde giderek azalması, ülkelerin enerji politikalarının yeniden olusmasına neden olmus, bu maksatla enerji stratejileri planlanırken, ülkeler, alternatif enerji kaynaklarına yönelmisleridir. Bu enerji kaynakları arasında, sonsuz reserve sahip olması, üretim ve yatırım maliyetinin ucuz olması ve üretim kolaylıgı gibi nedenlerden dolayı, rüzgar enerjisi kullanımı ilk sırada bulunmaktadır. Halihazırda dünyadaki kullanılmaya hazır rüzgar potansiyelinin, sadece %12 si enerjiye dönüstürülebilmekte ve bu da, yasanan bu büyük enerji kaybının temelinde, ülkemizde oldugu gibi yanlıs enerji stratejilerinin belirlenmesi bulunmaktadır. Türkiye, rüzgar potansiyeli en yüksek olan ülkelerin basında gelmektedir. Fakat bu potansiyelin büyük kısmı, yeterli rüzgar analizlerinin yapılmaması ve proje çalısmalarının bulunmaması nedeniyle atıl kalmaktadır. Bu enerji kaybının önlenmesi, basta, devletin enerji politikasını gözden geçirerek alternatif çözümler bulmasıyla ve gelecegin enerji kaynagı rüzgar gücünden faydalanma bilincinin yerlestirilmesiyle saglanabilir.
Özet (Çeviri)
Energy scarcity which causes international conflicts recently and the fact that existing energy resources will diminish in near future, orientated government search for alternative energy resourses that will be high in quality, long fixed term and low cost. Nowadays, the diminishing of fosil raw materials cause governments to replan their energy politics and tend to change their energy strategies in the light of alternative energy resourses. In these energy resources; the using of wind energy has infinitive resource, low producing and investing costs and producing convenience takes the first place. Wind energy potential in the world now and only 12% can be converted to energy. Determining of wrong energy strategies causes this huge energy lost in the world as in our country. Turkey has higher wind energy potential amongs the other having highest wind potential countries. But an important part of this energy potential inactivated because of incapable wind analysis and having no projects. To prevent these energy losts, at first the government must examine it?s energy politics and find alternative solutions and to comprehend using wind power as an energy resource.