Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı mükemmellik modeli ve bir uygulama
Excellence model of European Foundation Quality Management and an application
  1. Tez No: 233067
  2. Yazar: UĞUR NARKUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), müsteri tarafından tanımlanan kaliteye öncelik verilerek, kurulusun ürün ve hizmetlerinin yanında yönetiminin de kalitesini ve verimliliğini arttırmayı hedefleyen bir yönetim sistemidir. TKY'nin kuruluslara yerlesmesi ve sonuçlarının görülmesi açısından ölçme ve değerlendirme, büyük önem arz etmektedir. Kalite ödülleri ve bunların değerlendirme kıstaslarının olusturduğu modeller, kuruluslardaki TKY sürecinin izlenmesi konusunda etkili araçlardır. Bu modeller günümüzde birçok kurulus tarafından TKY uygulamasının çerçevesini olusturmada kullanılmaktadır. Özdeğerlendirme aracılığıyla olusturulan kalite ödül modelleri, TKY konusunda ölçme ve değerlendirme yapabilmenin en etkin yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda bu modeller, TKY'nin baslatılmasında altyapı çalısması olarak kuruluslara önemli bir araç sağlamaktadır. Kalite ödülleri firmaları tek bir yönüyle değil, bütün süreçleri, hedefleri ve rekabet ortamındaki konumuna göre ele aldığı ve bütünsel yönetim sistemini ölçtüğü için is dünyası için de mükemmelliği sembolize eder hale gelmistir. Bu çalısma, ülkemizde Türkiye Sanayici ve ?sadamları Derneği (Tüsiad) ile Türkiye Kalite Derneği (KalDer)'nin de öncülük etmesiyle yaygınlasan Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli'nin, kamu sektöründe faaliyet gösteren iki kurulus üzerinde, 2007 yılında yapılmıs bir arastırmanın verilerinden yaralanılarak hazırlanmıstır. Çalısma dört bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde konunun önemi üzerinde durulmustur. ?kinci bölümde, kalite ödüllerinin temelini olusturan kalite ile TKY kavramları ile ulusal ve uluslar arası kalite ödülleri hakkında bilgi verilmis ve EFQM Mükemmellik Modeli detaylı olarak açıklanmıstır. Üçüncü bölümde, EFQM Mükemmellik Modeli ile ilgili bir uygulama yapılmıstır. Dördüncü ve son bölümde ise arastırmanın değerlendirmesi yapılarak, konuyla ilgili önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is a management system targeting to increase the productivity and quality of the management beside the services and the products of the business giving priority to the quality described by the customer. Placement of TQM into the establishments and measuring and evaluating to see the results it brings, carries great importance. Quality awards and the models formed by the evaluation criterions as a result of these awards are effective tools on the subject of monitoring the course of TQM in businesses. These models are recently being used to form the frame of TQM application by many businesses. Quality award models formed by self-evaluation are one of the most effective methods to be able to make evaluation and measuring on the subject of TQM. At the same time these models provide an important tool for businesses as an infrastructural study in starting of the TQM. Quality awards came to symbolize the excellence in the business world for handling the firms according to the position in the competition environment and their goals and all courses instead of only considering their one side and for measuring the holistic management system. This study has been prepared by facilitating the data received from a research made in year 2007 on two businesses operating in public sector with the application of the Excellence Model of European Foundation Quality Management (EFQM) which has been spread with the leadership of the Quality Association of Turkey (QAT-KalDer) and Turkish Industrialists? and Businessmen?s Association (Tusiad) in our country. The study consists of four sections. In the introduction section the importance of the subject has been emphasized. In the second section information about the national and international quality awards and TQM terminology with the quality which forms the fundamental of the quality awards are provided and EFQM Excellence Model has been explained in details. In third section, an implementation concerning the EFQM Excellence Model has been made. And in the fourth and final section of the study an evaluation of the research has been discussed including the suggestions made on the subject of the study.