Kombine farmasötik preparatlardan telmisartan ve hidroklorotiyazid'in kemometrik kalibrasyon yöntemleriyle aynı anda miktar tayinleri
Simultaneous determination of telmisartan and hydrochlorothiazide in combined pharmaceutical preparations by chemometric calibration methods.
- Tez No: 203047
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, kemometrik kalibrasyon yöntemleri (temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS) ve yapay sinir ağları (ANN)), iki farklı farmasötik preparattadaki telmisartan (TEL) ve hidroklorotiyazid (HCT)'in aynı anda miktar tayinlerine hiç bir ayırma işlemi kullanmaksızın başarıyla uygulandı. Bu kemometrik yöntemler için, TEL için 1-26 ?g/mL konsantrasyon aralığında ve HCT için 1-17 ?g/mL konsantrasyon aralığında bileşikleri içeren 45 adet karışımdan oluşan kalibrasyon (konsantrasyon) seti, metanol içerisinde hazırlandı. Kalibrasyon setinin 200-350 nm aralığında absorpsiyon spektrumu kaydedildi. Kalibrasyon seti ve bu sete karşılık 250-300 nm aralığında elde edilen absorpsiyon verileri arasındaki ilişkiden yararlanılarak üç kemometrik kalibrasyon oluşturuldu. PCR PLS ve ANN yöntemlerinin validasyonu, TEL ve HCT içeren sentetik karışımlar analiziyle gerçekleştirildi. Buna ilave olarak, gün içi-günler arası analiz ve standart ekleme teknikler gibi diğer validasyon işlemleri de kullanıldı. PCR, PLS and ANN yöntemlerinin TEL ve HCT karışımlarının analizin uygulamasında, % geri kazanım sonuçları ile karşılık gelen bağıl standart sapma değerleri sırasıyla TEL için % 100.1 ile % 2.78 ve HCT için % 100.7 ile % 1.52 (PCR); TEL için % 100.2 ile % 2.76 ve HCT için % 100.7 ile 1.45 (PLS); TEL için % 101.8 ile % 2.15 ve HCT için % 100.6 ile % 3.62 (ANN) olarak bulundu. Sonraki basamakta PCR, PLS and ANN yöntemler, iki farklı ticari farmasötik preparattaki TEL ve HCT'in aynı anda miktar tayinlerine uygulandı. Ayrıca karşılaştırma yöntemi olarak türev spektrofotometrisi geliştirildi. Bu türev yönteminde, yapay karışımlardan ve farmasötik preparatlardan TEL analizi için birinci türev ve HCT analizi için üçüncü türev yöntemlerinin uygun olduğu saptanmıştır. PCR, PLS and ANN kalibrasyon yöntemleriyle hesaplanan deneysel verilerin, karşılaştırma yöntem olarak kullanılan türev spektrofotometrisiyle elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve sonuçlar arasında iyi bir uyum gözlendi. Anahtar Kelimeler : Hidroklorotiyazid, kantitatif analiz, kemometrik yöntem, telmisartan, tablet.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three different chemometric calibration methods (principle component regression (PCR), partial least square (PLS) and artificial neural network (ANN) ) were successfully applied to the simultaneous determination of telmisartan (TEL) and hydrochlorothiazide (HCT) in two different pharmaceutical preparations without using any separation step. For the chemometric methods , a calibration (concentration) set of 45 binary mixtures containing compounds in the working range of 1-26 ?g/mL for TEL and 1- 17 ?g/mL for HCT was symmetrically prepared in methanol. The absorption spectra of the above calibration set were recorded in the spectral region of 200-350 nm. Three chemometric calibrations were constructed by using the relationship between the calibration set and its corresponding absorption data obtained in the range 250- 350 nm. The validation of PCR, PLS and ANN was carried out by analyzing the synthetic mixtures of TEL and HCT compounds. In addition to that, other validation procedures such as intra day-inter day and standard addition technique were used. Percent mean recoveries with their corresponding relative standard deviations in the application of PCR, PLS and ANN methods to the synthetic binary mixtures containing both compounds were found to be 100.1 % with 2.78 % for TEL ; 100.7 % with 1.52 % for HCT and 100.2 % with 2.76 % for TEL; 100.7 % with 1.45 % for HCT and 101.8 % with 2.15 % for TEL; 100.6 % with 3.62 % for HCT, respectively. In the next step, the PCR, PLS and ANN methods were applied to the simultaneous determination of TEL and HCT in two different commercial pharmaceutical preparations and successful results were obtained. In addition, derivative spectrophotometry was developed as a comparison method. In this derivative method, first and third order derivative methods were found suitable for the determination of TEL and HCT in their synthetic mixtures and pharmaceutical samples, respectively. The experimental results provided by PCR, PLS and ANN were statistically compared with those obtained by derivative spectrophotometry and a good agreement was observed between the results. Key Word : Chemometric method, hydrochlorotiazide, quantitative analysis, tablet telmisartan.