Nötron transport denkleminin HN yöntemi ve singüler özfonksiyonlar yöntemi ile çözümü, Slab-Albedo ve Milne problemi
The solution of the neutron transport equation with HN method and singular eigenfunctions method, the Slab-Albedo and the Milne problem
  1. Tez No: 233224
  2. Yazar: SERDAR BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN GÜLEÇYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde nötron transport denklemi için farklı çözüm yöntemleri incelenmiştir. İlk olarak nötron transport denklemi türetilmiştir. Daha sonra nötron transport denklemi için geliştirilen bazı analitik ve yarı-analitik yöntemler, tarihsel gelişimleri dikkate alınarak incelenmiştir. Bu yöntemler sırası ile Case, FN, CN ve grubumuz tarafından geliştirilen Singüler Özfonksiyonlar yöntemi ve HN yöntemleridir. Ayrıca Singüler Özfonksiyonlar yöntemi ve HN yöntemleri kullanılarak Slab-albedo ve Milne problemleri incelenmiştir. Yapılan analitik hesaplamalardan sonra algoritmalar geliştirilerek probleme uygun bilgisayar programları yazılmıştır ve bulunan nümerik sonuçlar literatürde bulunan ve farklı yöntemlerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bundan başka ek olarak HN yöntemi ile transport teorinin başka bir uygulama alanı olan radiative transfer problemi incelenmiştir. Elde edilen nümerik sonuçlardan HN ve Singüler özfonksiyonlar yöntemlerinin, transport denkleminin integro-differansiyel formunun çözümü için çabuk yakınsayan ve uygulanması kolay yöntemler olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this thesis, the different solving methods have been investigated for neutron transport equation. Firstly, the neutron transport equation has been derived. Then some analytical and semi-analytical methods improved for neutron transport equation have been investigated by considering their historical development. These methods are Case, FN and CN methods and HN and Singuler eigenfunctions methods developed by our research group. Also the Slab-Albedo and Milne problem are investigated with Singular eigenfunction method and HN method. The computer programs have been writen by improved algoritms for considered problem. The obtained numerical values have been compared with values obtained by different methods in literature. Moreover, the other application of transport theory, radiative transfer problem has been investigated by HN methods. It is seen that HN and Singular eigenfunctions methods are simple methods for solving integro-differantial form of the transport equation and they have rapid convergence.