Y-P çarpıştırıcısının ışınlığına elektronların enine ve boyuna hareketlerinin etkisi
Effect of the transverse and longitudinal motions of electrons to the Y-P collider luminosity
- Tez No: 233223
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
QCD Explorer 75 GeV'lik elektron demeti ve 7 TeV'lik proton demetine dayanan linak-halka tipli bir çarpıştırıcıdır. Bu amaçla lineer hızlandırıcı olarak CLIC'in elektronları 75 GeV'lik enerjiye ulaştıran bir hızlandırıcı birimi veya ILC tipi standart kavite tipine sahip 60 GeV'lik bir lineer hızlandırıcı kullanılabilir. Linak-halka tipli çarpıştırıcıların halka-halka tipli çarpıştırıcılara göre en önemli avantajı, ? p çarpıştırıcısının yapılabilmesine olanak tanımasıdır. ? p çarpıştırıcısında, yüksek enerjili fotonlar, bir lineer hızlandırıcıdan gelen elektronlardan şiddetli lazer fotonlarının Compton geri saçılmasına uğratılması yolu ile elde edilir. Daha sonra Compton geri saçılmasına uğramış fotonlar, etkileşme bölgesinde protonlarla etkileşmeye sokulur. Bu çalışmada elektronların hareketlerinin ve lineer olmayan Compton geri saçılmasının ? p çarpıştırıcısının ışınlığına etkileri incelenmiştir. Bu amaçla Monte Carlo tekniğine dayanan bir simülasyon programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
QCD Explorer is a linac ring type collider based on 75 GeV electron beam and 7 TeV LHC proton beam. For this purpose either a single drive-beam unit of CLIC reaching about 75 GeV electron energy or an ILC type standard cavity linac with a 60 GeV energy can be used. The main advantage of linac-ring type compared with ring-ring type colliders is to build ? p colliders based on it. At the ? p colliders high energy photons are produced by the Compton backscattering of the intense laser photons off the electrons provided by the linear accelerator. Then, Compton backscattered photons are collided with protons at the interaction region. In this study, the effects of the electron motions and nonlinear Compton backscattering process to the ? p colliders luminosity was investigated. For this purpose, a simulation program based on Monte Carlo simulation method was written.