HN yönteminin düzlem geometrideki polarizasyon problemlerine uygulanması
The application of HN method for polarization problems in plane geometry
  1. Tez No: 150045
  2. Yazar: MENEKŞE KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAŞKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Hn YÖNTEMİNİN DÜZLEM GEOMETRİDEKİ POLARİZASYON PROBLEMLERİNE UYGULANMASI Menekşe KARAHASANOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ayşe KAŞKAŞ Vektör transfer denkleminin fiziksel uygulamaları çeşitli saçılma durumları için H- fonksiyonları, P" yaklaşımı, Sobolev yöntemi ve Case yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Bu çözüm teknikleri kullanılarak albedo, geçirgenlik katsayısı, difüzyon katsayısı, ekstrapolasyon uzaklığı, ışık şiddeti gibi fiziksel parametreler hesaplanabilir. Ekstrapolasyon uzaklığı Milne problemi bıllanılarak bulunabilir. Vektör transfer denMeminin fiziksel uygulamalardan birisi olan Milne problemi H- fonksiyonlatı yardımıyla ve Case' in singöler- özfonksiyon- yöntemiyle çözülmüştür. Bu çalışmada, Milne problemi, nötron transport denHeminin fiziksel uygulamaları için geliştirilen Hn yöntemi kullanılarak çözülmüş ve oo' nın bazı değerleri için ekstrapolasyon uzaklığı bulunmuştur. Bulunan bu nümerik sonuçlar literatürdeki sonuçlarla uyum içerisindedir. 2004, 51 sayfa ANAHTAR KELİMELER ; HN yöntemi, Milne problemi, Rayleigh saçılması, vektör transfer denklemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE APPLICATION OF HN METHOD FOR POLARIZATION PROBLEMS IN PLANE GEOMETRY Menekşe KARAHASANOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisior : Assoc. Prof. Dr. Ayşe KAŞKAŞ In the physical applications of vector equation of transfer for various scattering processes H- functions, P" approximation, Sobolev and Case methods are used. Using these different solution techniques physical parameters including albedo, extrapolation distance, radiation intensity, transmission and diffusion coefficients can be calculated. Extrapolation distance is found by Milne problem. Milne problem, one of the physical application of polarized radiative transfer equation, is solved with H- functions and singular- eigenfunction- method. In this work, Mime problem is solved with Hn method developed for the physical applications of neutron transport equation and calculated extrapolation distance for some values of oo. Our numerical results are in good agreement with the numerical results of literature. 2004, 51 pages Key Words : HN method, Milne problem, Rayleigh scattering, vector equation of transfer