Patlama riskli ortamlarda kullanılacak ekipman seçimi ve patlama korumalı (ex-proof) malzemeler
Electrical equipments selection used on the hazardous areas and explosion protected (ex-proof) equipments
  1. Tez No: 233236
  2. Yazar: ESİN PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN YÖRÜKEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde gerek maden sanayi gerekse petro-kimya sanayi başta olmak üzere pek çok yüzey sanayi kollarında potansiyel patlayıcı ortamlar ile karşılaşılmaktadır. Bu ortamlarda kullanılacak elektriksel ekipman seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Bunun için öncelikle patlama riskli ortamların yapısını incelemek gereklidir. Bu konuda başta uluslar arası standartlar olmak üzere Türkiye'de uygulanan bir takım standartlar mevcuttur.Çalışma kapsamında verilen örnekler sanayi kollarında sıklıkla karşımıza çıkabilecek ihtiyaçlara hitap etmektedir. Türkiye' de patlama riskli ortamların önemi son günlerde anlaşılmaya başlanmıştır. Ne yazık ki işverenler talihsiz bir kaza yaşanmadan gereken önlemleri almamaktadırlar. Bu çalışma ile, ilgili sanayi dallarında çalışan meslektaşlarımızın bilgilendirilmesi ve patlama riskli ortamlarla ilgili bilincin yaygınlaşması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent future, the potentially explosive atmospheres can be meet both in mine industry and also in a lot of surface industry branches mostly in petro-chemical industry. In such atmospheres, there are important criteria regarding selecting the electrical equipment will be used. For this reason, the hazardous areas features should be researched. In this case, there are certain standards, especially international directives that be performed in Turkiye.In the scope of the study given examples are including the requirements we can meet rather frequently. In Turkiye, the importance of the hazardous areas is noticed recently. Unfortunately, employers are not take the necessary measures without an unlucky accident happened. With this study, it?s aimed that our colleagues works in concerning industry branches are informed and also the knowledge of the hazardous areas is became widespread.