G-X 10 CrNiMoNb 18-10 ostenitik paslanmaz çeliğin asidik çözeiltilerdeki korozyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of corrosion behavior of G-X 10 CrNiMoNb 18-10 austenitic stainless steel in acidic solutions
  1. Tez No: 233239
  2. Yazar: MÜMİN SONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVON ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
G-X 10 CrNiMoNb 18-10 ostenitik paslanmaz çeliğin farklı derişimlerde (0.1M, 1M, 2M, 3M) HCl, H2SO4 ve %50 H2SO4 + %50 HCl olmak üzere asit içeren çözeltilerdeki korozyon davranışları, potansiyodinamik polarizasyon eğrileri ve kütle kaybı yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, asidik çözeltilerde belli sürelerde bırakılan G-X 10 CrNiMoNb 18-10 ostenitik paslanmaz çeliğin elemantel analiz ve sertlik ölçümleri yapılmış ve aynı zamanda yüzey analizi SEM resimleri ve dijital fotograf çekimleri ile incelenmiştir.Polarizasyon eğrilerinden, G-X 10 CrNiMoNb 18-10 ostenitik paslanmaz çeliğin HCl çözeltilerindeki eğrilerinde pasifleşme gözlenmemiştir. Metalin korozyon hızı HCl derişimi arttıkça artmıştır. H2SO4 ve %50 H2SO4 + %50 HCl asit karışımı çözeltilerinde pasifleşme gözlenmiştir. Pasifleşmenin gözlendiği çözeltilerde asit derişimi arttıkça tam pasifleşme akım yoğunluğu artmıştır. Buna göre G-X 10 CrNiMoNb 18-10 ostenitik paslanmaz çeliğin korozyon hızındaki en fazla artış HCl çözeltisinde olup, bunu H2SO4 ve H2SO4 + HCl karışım çözeltileri takip etmektedir.Kütle kaybı sonuçları potansiyodinamik polarizasyon sonuçlarını desteklemektedir. SEM analizinde ve fotograf çekimlerinde çelik yüzeyinde çukur korozyonu olduğu belirlenmiştir.Elementel analiz sonuçlarına göre, Cr miktarında azalma kaydedilmiştir. Bu da çukur korozyonunun tane sınırlarında tercihli olarak meydana geldiğini göstermektedir.Sertlik deneyi sonuçlarına göre asit karışımındaki çeliğin diğerlerine göre daha sert yani daha az korozyona uğradığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corrosion behavior of G-X 10 CrNiMoNb 18-10 austenitic stainless steel in the different acidic solutions (HCl, H2SO4 and %50 H2SO4 and %50 HCl) which has different concentration (0.1M, 1M, 2M, 3M) has been investigated by potantiodynamic polarization curves and weight loss test. Furthermore, austenitic stainless steels which exposed to acidic solutions hardness test and elemental analyse is done and also surface analyse was investigated by SEM analyse and digital photos.Polarizasyon curves of G-X 10 CrNiMoNb 18-10 austenitic stainless steel in 0.1M HCl solutions wasn?t observed passivation. Corrosion rate of metal increases while HCl concentration increases. Polarizasyon curves of austenitic stainless steel in H2SO4 and mixed acidic solutions was observed passivation. The Solutions in which passivity was observed full passivation current density increases while acid concentration increases. So this result show that, increase at the corrosion rate of G-X 10 CrNiMoNb 18-10 austenitic stainless steel is much greater in the HCl solutions. H2SO4 and mixed acidic solutions follow HCl respectively.The results of weight loss tests support the results of potansiodinamic polarizasyon. The exist of pitting corrosion on the surface of steel was determined through SEM analys and digital photos.As the results of elemental analys, decrease of amount of Cr was recorded. So this shows that pitting corrosion occur as preferential on the grain boundry.As the results of hardness tests, G-X 10 CrNiMoNb 18-10 austenitic stainless steel is much harder in the mixed acidic solutions, so this means that, in the mixed acidic solutions is exposed to corrosion less than the other solutions.