Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı bazı işletmelerde yetiştirilen siyah alaca sığırların süt verim özelliklerini etkileyen çevre faktörlerinin belirlenmesi
Definition of environment factors that effects milk yield specieications of holstein cattles that are breeded in some enterprises registered to Cattle Breeders of Tekirdağ
- Tez No: 233319
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Tekirdağ Merkez ve ilçelerinde süt sığırı yetiştiriciliği yapan işletmelerde bulunan Siyah-Alaca sığırların bazı süt ve döl verim özelliklerini ortaya koymak için 2001-2007 yılları arasındaki toplam 5827 laktasyon kaydı kullanılmıştır. Süt verim özelliklerinden laktasyon süt verimi, 305 günlük süt verimi ve laktasyon süresi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, 5827 lactation records between 2001 and 2007 years are used to reveal some milk characteristics and reproduction rates of Holstein Cattles which were bred in the enterprises of Tekirdağ provience. Lactation milk yield, milk yield of 305 days and lactation length are emphasized as milk yield characteristics. As offspring efficiency characteristics.First calving age, calving interval and service period are examined. In the study, general averages for Lactation Length, Milk Yield of 305 days, Lactation Milk Yield, First Calving Age, Calving Interval, and Service Period are mentioned in order of 312.76±0,66 days, 5838.18±18.75 kg, 6240.33±24.32 kg, 843.20±2,082 days, 387.46±0,73 days, 105.64±0.585 days.While there are not statistically important differences between lactation lengths according to the lactation lines (P > 0.05), an important difference between cattle breeding districts (P < 0, 01), calving years (P < 0, 01) and calving sessions (P < 0, 05) are determined.A significant difference (P < 0, 01) between lactation milk yield and milk yield of 305 days is observed according to districts, calving years and calving sessions.Keywords : Holstein , Milk Yield, Lactation Length, Lactation Milk Yield