Türkiye'de tarıma finansman sağlayan kuruluşlar ve tarıma katkıları
Agricultural financal organizations and their adequacy of farming
- Tez No: 233297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. RECEP ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de tarıma finansman sağlayan kuruluşların yapısal durumu ve üreticiye olan yeterliliğinin incelenmesidir. Türkiye'de tarım işletmelerinin sorunlarının büyük kısmını finansal sorunlar oluşturduğu için bu kesime hizmet veren kuruluşlarının yeterliliği ve hizmet anlayışları üreticiler ve Türkiye tarımı için çok önemlidir. Ekonomik yapıda süre gelen sorunlar ve aynı zamanda tarımsal işletmelerdeki yapısal sorunların devam etmesi sebebiyle, finans alanında yeterli gelişme sağlanamamıştır. Bu sorunların devam etmesi tarımsal kredi konusunda etkin organizasyonun oluşmasını da engellemiştir.Tarım sektörünün önemli kredi kaynağı olan T. C. Ziraat Bankası`nın yeniden yapılandırılması ve günümüzde tarımın öneminin giderek artması özel sektör bankaları da tarıma yöneltmiştir. Tarıma yönelen özel sektör bankaları da tarıma yöneltmiştir. Tarıma yönelik kredi veren özel sektör bankaları da üreticiyi pek çok alanda değişen seçeneklerle kredi verir hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is that survey structural of organization which finance agricultere in Turkey and their adequacy for manufacturer. Because of the main promlem of agriculture sector consist of the financel problem, service mentalite and adequance of organisation which provide service to this sector is necesary for productor and agricultere in turkey. adeqated devolopment has not provided because continun problem in economic structure and at the same time sturactural problem in agricultere company have continued . Also, it has blocked to set up active organization about agricultural loan.Nowadays, Privete sector banks destine to farming becouse of increasing importance to Agriculture and also they have been affected to reorganization T. C Ziraat bank which is the important source for agricultural loan. Private sector banks have became to give loan to producer with immensely area and it can be changeable options.