Bitkisel ekstrakt kullanımının Tekirdağ köftesinin mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkisi
The effecttiviness of plant essantial oils on Tekirdağ meatballs
- Tez No: 233296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Baharatların antimikrobiyel etkileri tarih öncesi toplumlardan beridir bilinip kullanılmaktadır. Son yüzyılda baharatın lezzet verici bakterisidal fungustatik antimikrobiyal etkileri için farklı kullanımları üzerine bir çok çalışma görülmektedir. Bu araştırmada çiğ Tekirdağ köftesi üzerinde biberiye limon kekik ve sarımsak ekstraktlarının etkisi araştırılmıştır. Analizler numunelerin buzdolabı koşullarında muhafazası sırasında yapılmıştır. Her bir ekstraktın köfteye katılma oranı % 0,1 dir ve muhafaza sırasında toplam mezofilaerob canlı bakteri, E. coli staphylacaccus aures. Koliform grubu canlı bakteri salmonella Maya ve Küf analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The diffirent spices's antimicrobial effects were known and used extensively even to the ancient times. In the last century, several reports have appeared in the literature on the diffirent uses of spices, such as in the flavorinü, bateriocidal, fungustatic, antimicrobial activity an other functions. In this research, the antibaterial effect of herbal extracts (rosemary, lemon, thyme and garlic) were investigaoğe in raw Tekirdağ meatballs. analysis were carried out during the storage of meatballs samples in refrigerator. the consantration of eştracts were %0,1 for each eştract and E. coli staphylacaccus aures total aerobic mezofilic microorganism, koliform mikroorganism, salonlla yeast and mould analysis were invatigated in meatballs samples during the storage.