Çeltiğin farklı yöntemlerle kurutulmasında bazı kurutma parametrelerinin saptanması
Determination of some drying parameters by means of drying paddy with different methods
  1. Tez No: 233304
  2. Yazar: TOLGA TAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA TORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, çeltik kurutmada kullanılan yöntemler belirlenerek iki çeltik çeşidi için incelenmiştir. Kurutma yöntemleri olarak; güneş altında kurutma, gölgede kurutma ve bölgede yoğun olarak kullanımı mevcut olan depo tipi kurutucuda kurutma şekilde denemeye alınmıştır. Çeltik çeşidi olarak Osmancık-97 ve Halilbey çeşitleri kullanılmıştır. Uygulanan kurutma yöntemlerinin çeltik depo nemine gelme süreleri, randıman değeri ve çimlenme analizleri yapılarak en uygun kurutma yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Her iki çeltik çeşidi içinde kurutma yöntemlerine göre kuruma süreleri belirlenmiş, kurutma sonrası randıman ve çimlenme analizi değerleri saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında uygun kurutma yöntemi ve randıman değerleri belirlenerek, uygulamadaki olumsuzluklar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the two types of paddy examinated by means of the methods on drying of paddy. As the methods of drying , drying with sunbathing, drying on the shadow and largely used methods using storage type dryer were on trials. As a type of paddy Osmancık-97 and Halilbey were used. It was aimed the determine the most appropriate method of drying by analyzing germination, performance degree and the duration of the storage?s humudity for paddy of drying methods. For both of kinds of paddy,the drying duration, performance after drying and the analysis of germination degrees were determined according to the drying methods.In the ligth of this information by determining appropriate drying methods and performance degrees,some suggestions were held for the negations in application.