Uzunköprü ilçe sınırlarındaki çeltik arazilerinin toprak özellikleri ve sınıflandırılmaları
The soil characteristies and the classification of rice areas in Uzunkopru district
- Tez No: 233308
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, Uzunköprü ilçe sınırlarında yer alan çeltik alanlarının tipik morfolojik, fiziksel, kimyasal özelliklerini saptamak ve farklı toprak sınıflama sistemlerine göre sınıflandırmak amacı ile yapılmıştır.Çalışmanın bulgular bölümünde ilk önce toprak yapan faktörler açıklanmış, sonra da araştırılan 8 profilin morfolojik özellikleri belirtilmiş, fizyografik kesitlerini gösteren şekiller verilmiş ve önemli fiziksel ve kimyasal toprak ve su analizlerinin sonuçları tablolar halinde sunulmuştur.Sonuç ve tartışma bölümünde araştırılan profillere ait veriler değerlendirilerek çeltik alanlarına uygunlukları saptanmış ve profillerin toprak amenajman yöntemleri açıklanmıştır.Araştırılan profillere ait toprak pH miktarları 7,07 ile 8,15 arasında değişmektedir. Tuz değerleri % 0,08 ile % 0,38, CaCO3 miktarları % 0,88 ile % 5,68 arasında değişim göstermektedir. Organik madde miktarları bakımından toprakların bir bölümünün zengin olduğu gözlenmiştir. Profillerin 0-30 cm derinliklerinde organik madde miktarı % 1,55 ile % 4,93 arasında, % azot miktarı % 10 ile % 29, faydalı P2O5 miktarları 7,06 kg/da ile 49,74 kg/da, faydalı K2O miktarları 85,89 kg/da ile 200,92 kg/da arasında değişim göstermiştir. KDK değerleri 47,16 cmol/kg ile 55,09 cmol/kg arasında, değişebilir Ca+++Mg++ kapsamları 42,01 cmol/kg ile 49,13 cmol/kg arasında, değişebilir K+ değerleri 0,73 cmol/kg ile 1,71 cmol/kg, değişebilir Na+ değerleri 3,66 cmol/kg ile 5,82 cmol/kg arasında değişim göstermektedir.Profillerin tüm katmanlarına ait tekstür sınıfları; kil olarak belirlenmiştir. Çalışma alanı toprakları, farklı toprak sınıflama sistemine göre sınıflandırılmıştır.Araştırılan bölgede alınan su örneklerinde pH miktarı 7,95 ile 8,50 arasında değişmektedir. Tuz değeri 1,10 dS/m ile 4,70 dS/m arasında değişim göstermektedir. Profillere ait su örneklerinde Cl-1 miktarları 17,12 me/l ile 38,95 me/l arasında, CO3-2 miktarları 1,00 me/l ile 3,00 me/l arasında, HCO3-2 miktarları 0,50 me/l ile 4,00 me/l arasında, SO4-2 miktarları 1,23 me/l ile 2,96 me/l arasında, Ca+++Mg++ miktarları 1,98 me/l ile 8,92 me/l arasında, SAR değerleri 4,74 ile 29,09 arasında değişim göstermektedir. Su örneklerinin sulama suyu sınıfları C3S2, C3S3, C3S4, C4S2, C4S3, C4S4 olarak değişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the morphological, physical and chemical properties of rices located Uzunköprü districts and also to classify rice soils of the same regions according to Soil Taxonomy.First, soil forming factors were explained in result section of the thesis, then besides the morphological properties of eight investigated soil profiles, figures representing the physiographic cross-sections and tables illustrating some important physical and chemical of soils were also given.Data of the studied profiles were evaluated in the result and discussion section. The same data was studied to see if it was appropriate for the rices. Also, soil managment methods of the profiles were explained.The soil pH values of the studied profiles were between 7,07-8,15. Salt percentage values were between 0,08 % and 0,38 %; the amounts of CaCO3 ranged between 0,88 % and 5,68 %. It was also concluded that the studied profiles were rich in organic matter. Organic matter ration in 0-30 cm depths varied between 1,55 % and 4,93 %. In the same depths, P2O5 amount were found to be between 7,06 kg/da and 49,74 kg/da, while K2O amounts were between 85,89 kg/da and 200,92 kg/da. Cation Exchange capacities (CEC) of the studied profiles varied from 47,16 cmol/kg up to 55,09 cmol/kg. Ca+++Mg++ contents of the profiles varied between 42,01 cmol/kg and 49,13 cmol/kg. K+ contents of the profiles varied between 0,73 cmol/kg ile 1,71 cmol/kg. Na+ contents of the sprofiles were between 3,66 cmol/kg and 5,82 cmol/kg.Soil texture classes of the profiles were determined as loam.The water pH values of the studied areas were between 7,95-8,50. Salt percentage values were between 1,10 dS/m and 4,70 dS/m. Cl-1 contents of the areas varied between 17,12 me/l and 38,95 me/l. CO3-2 contents of the areas varied between 1,00 me/l and 3,00 me/l. HCO3-2 contents of the areas varied between 0,50 me/l and 4.00 me/l. SO4-2 contents of the areas varied between 1,23 me/l and 2,96 me/l. Ca+2+Mg+2 contents of the areas varied between 1,98 me/l and 8,92 me/l. SAR contents of the areas varied between 4,74 and 29,09. The classes of irrigation waters are C3S2, C3S3, C3S4, C4S2, C4S3, C4S4 classified.