Gölbaşı'na endemik Centaurea Tchihatcheffii Fish.&Mey. (Sevgi Çiçeği) tohumlarının çimlenmesi üzerinde araştırmalar
Researches on seed germination of Endemic Centaurea Tchihatcheffii Fish.& Mey. (Sevgi Çiçeği) in Gölbaşı province
- Tez No: 233379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada, günümüzde sadece Ankara?Gölbaşı'nda sınırlı bir alanda yaşamakta olan endemik bitki Centaurea tchihatcheffii Fish.&Mey. (Sevgi Çiçeği) tohumlarının çimlenmeleri üzerine; suda bekletme (10 saat ve 24 saat), GA3 çözeltisinde bekletme (10 ppm ve 100 ppm'lik çözeltilerde 24 saat), 3, 4 ve 5 ay süre ile 0 ? C'de katlama ortamında bekletme uygulamalarının ve tohum çimlenme ortamındaki farklı pH derecelerinin (6.5 pH, 7.5 pH ve 8.5 pH) etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Ankara-Gölbaşı'ndan 2005 ve 2006 yıllarında toplanan C. tchihatcheffii tohumları kullanılmıştır. GA3 çözeltisinde bekletilen ve 4-5 ay katlamada tutulan tohumlarda çimlenme oranları yüksek bulunmuştur. 8.5 pH derecesindeki ortamlarda ve 2005 yılı tohumlarında çimlenme oranları daha düşük düzeylerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to investigate the effect of soaking in water (10 hours and 24 hours), in GA3 solution (10 ppm and 100 ppm concentrations for 24 hours), stratification for 3, 4 and 5 months at 0°C and effect of different pH in seed germination medium (6.5pH, 7.5pH and 8.5pH) on seed germination of endemic plant C. tchihatcheffii Fish.& Mey. (Sevgi Çiçeği) growing nowadays only in a limitted environment around Ankara-Gölbaşı. In the study, C. tchihatcheffii seeds obtained from Ankara-Gölbaşı in 2005 and 2006 were used. Seed germination rate of seeds at GA3 solution and seeds stratified for 4-5 months were high. Seeds maintained in medium at pH 8.5 and seeds collected in 2005 revealed low levels of germination rate.