The examination of construction techniques of Muğla historic houses
Muğla tarihi konutlarının yapım sistemlerinin incelenmesi
- Tez No: 233487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SARP TUNÇOKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, Muğla kentsel sit alanında yeralan tarihi konut yapılarında uygulanan yapım teknikleri ve malzeme kullanımına ait güvenilir ve detaylı bilgi üreterek bu konutların onarımlarına katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, sağlam durumlarında sıva, badana, boya ve seramik gibi malzemelerle kaplı olmaları nedeniyle izlenemeyen yapım tekniklerinin incelenmesine imkan veren terkedilmiş ve hasarlı konutlar seçilmiştir.Muğla'nın coğrafi özellikleri, tarihi geçmişi ve bu konutların mimari özellikleri yanında Muğla kensel sit alanının korunması için geçmişteki çabalar, daha önce yapılan araştırmalar ışığında değerlendirilmiştir. İnceleme, bu konutları oluşturan temel, duvar, döşeme, çıkma ve çatı gibi bileşenler altında yapılmıştır. Ayrıca, laboratuvar analizleri ile bu konutların önemli bir bölümünü oluşturan yığma yapı malzemelerinin özellikleri de saptanmıştır.Alan çalışmasından elde edilen bilgilerin geçmişte yapılan çalışmalar ışığında değerlendirilmesi, konutları kuzey, doğu ve batıda çevreleyen duvarlarının yığma taş, hımış ve yığma taş ile hımış yapım sistemlerinin birlikte oluşturduğu bileşik yapım sistemleri ile inşa edildiğini göstermiştir. Yığma taş, hımış ve bileşik yapım teknikleri yanında bağdadi yapım tekniğinin de uygulandığı saptanmıştır.Arazi eğiminin dikkate alınarak doğru yapım sistemlerinin ve doğru malzemelerin seçimi, depreme dayanıklı yapıların elde edilmesi yanında Muğla'ya özgü tarihi bir çevrenin oluşması ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to make contribution for better restorations by providing reliable and detailed information about their construction techniques and materials in traditional houses of historic urban site of Muğla. For this aim, the houses damaged and abandoned and therefore easily accessed, have been determined due to that they give way for a thorough examination of construction details which can not be observed when they are in sound conditions since they are covered with rendering materials.In addition to geographic and historic background of Muğla, architectural features of the houses and former efforts for the preservation of historic urban part are also evaluated in the light of previous studies. The examination has been carried out in terms of the details of constructional components such as, foundations, walls, floors, projections and the roofs of the houses. In addition, the properties of masonry materials which form the major portion of houses have also been determined through laboratory analyses.The evaluations, done in the light of survey results and previous studies, proved that the walls enclosed the houses in the north, east and west are built of stone masonry and combined use of infilled wood-frame which is called `hımış,? and stone masonry. It is seen that bağdadi technique is also employed beside hımış and composite systems.It can be deduced that, careful consideration of the topography of the land, the choice of proper construction techniques and materials accordingly yielded in earthquake resistant buildings and a unique historic environment in Muğla.