Comparative analysis of master of industrial design education in Turkey
Türkiye?de endüstri ürünleri tasarımı alanında yüksek lisans eğitiminin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 233488
  2. Yazar: BERİL İMAMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Güncel temalar ve tasarım ilkeleri ışığında araştırma ve/veya uygulama odaklı endüstri ürünleri tasarımı yüksek lisans programı, bölüm mezunlarının ilgili alanda uzmanlaşmaları, bilgi ve becerilerinin geliştirmeleri açısından, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak, bu çalışma mevcut durumun incelenerek eğitimin güçlü ve zayıf yönlerini belirlenmek ve yeni gelecek önerileri getirmek gibi öğelerden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de endüstri ürünleri tasarımı yüksek lisans eğitimi veren yedi üniversitenin mevcut eğitim sistemleri karşılaştırmalı analiz yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca, konuyla ilgili olarak yürütülen alan araştırmasında, bu üniversitelerde görev alan akademisyenlerin görüşleri uygulanan iki anket çalışması ile değerlendirilmiştir. Alan çalışmasında, yüksek lisans programlardaki akademik kadro sıkıntıları en önemli zayıf yön olarak ön plana çıkarken, bölüm olanaklarındaki artış da olumlu gelişmelerden biri olarak vurgulandı. Ayrıca, YÖK'ün disipline özgü değerlendirme ölçütlerinde gerekli iyileştirilmelerin yapılması programların geleceği açısından önemli bir durum olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on the master?s program in industrial design, which is research and practice oriented in the light of current themes and design principals. It argued that a master?s degree in industrial design would help graduates specialize in the related field and improve their skills. Therefore, this study consists of fundamental components about master?s studies in industrial design in turkey such as, existing circumstances of master?s degree, defining its problems and requirements, and resolution advisories to education. Seven universities offer a master?s degree in the field of industrial design in Turkey. In the study, comparative analysis of these programs is conducted on their current education system and two survey studies are realized among the academics of these universities, to examine their opinions. In the field study, the increase number of department facilities was underlined as one of the positive developments whereas problems concerning the academic staff of master?s programs came into prominence as the most important weaknesses. In addition, the required improvements of YOK criteria for the discipline were also found a critical situation for the future of programs.