Dynamic analysis of piping systems using transfer matrix method
Bilgisayar destekli boro sistemlerinin dinamik analizi
  1. Tez No: 23361
  2. Yazar: İSMAİL GÜRKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, boru ağlarının dinamik çözümlenmesi 1ç1n bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Çözümleme yöntemi olarak, bilgisayar uygulamalarına en uygun yöntemlerden biri olan Transfer Matris Yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında bağlantı noktalarına ait nokta transfer matrisleri oluşturulmuştur. Düz boru elemanı için ise daha önceki çalışmalarda geliştirilen alan transfer matrisi kullanılmıştır. Boru ağlarının özellikle boru içinden akan akışkandan 11e yapısal sistemin etkileşimini içeren bağlaşık dinamiği incelenmiştir. Dinamik çözümleme iki bölümden oluşmaktadır, ilk bölüm doğalfrekansları ve bu frekanslara karşılık gelen titreşim biçimlerini konu alan serbest titreşimleri içermektedir.îkinci bölümde 1se dış kuvvetler veya değişken debili akış etkisi altında sistemin zorlanmış titreşimleri incelenmektedir. Bu çalışma yoluyla boru ağlarının dinamik çözümlemelerini önceden belirlenen geometri ve çalışma koşullarına göre oldukça hassas ve süratli bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Bu bakımdan, program aslında bir 1lk tasarım olarak sistem parametrelerini doğru seçerek eniylleme amacına da hizmet edecektir. Anahtar Kelimeler : Boru ağlarının dinamik çözümlemesi, Transfer * Matris Yöntemi, Akışkan yapı bağlaşımı
Özet (Çeviri)
in thls study, the Transfer Matr1x Method 1s implemented to carry dynamlc analysls of plplng systems. The analysis Involves determtnation of dynamlc characteristlcs and steady state harmonlc response for such systems, espedally at low frequenc1es. Software 1s prepared to run on personel computers uslng DOS operating system. The fleld transfer matr1x for a stralght plpe element avallable 1n literatüre employed 1h the formulation of coupled system equat1ons through coordlnate transformation. Intermedlate support condltions can be handled in the analysis to calculate undamped natural frequenc1es and cbrrespondlng modeshapes 1n a maxiumum of fourteen varlables. An 1terat1ve solutlon algorlthm 1s modlfled to solve for repeated elgenvalues due to ax1symmetr1c configuratlon.The forced vlbration analysis Includes determlnatlon of frequency response functions for a max1mum of fourteen output varlables due to a harmonic input appHed at any polnt 1n the plplng system. Several case studles are considered for testing the method, the nıodifled algorlthm and previously obtained results. Keywords : Piplng Systems, Transfer Matr1x Method, Fluld Structure Interactlon.