A Study of site dependent response spectra based on accelerograms recorded in Turkey
Türkiye'de kaydedilmiş deprem kayıtlarına dayanarak zemine bağlı mukabele spekturumları üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 23362
  2. Yazar: AYHAN ALTINYOLLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POLAT GÜLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Türkiyedeki mevcut olan şiddetli yer hareketi kayıtları, sayısal laştırnsa, filitre, alet düzeltmesi ve integrasyon içeren alışılagelmiş yolla yeniden analiz edilmiştir. Bu amaçla FORTRAN 77 dilinde IBM uyumlu bilgisayarlara uygulanabilir bir program geliştirilmiştir. Bu programı kullanarak, tüm kayıtlar için mukabele spekturumlan hesaplanmıştır. Yerel arazi şartlarının mukabele spektururau ve maximum yer ivmesi, hızı ve ötelemesi gibi yer hareketi parametreleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve normalleştirilmiş mukabele spekturumlarının istatiksel çalışması sert ve yumuşak zemin almak üzere iki ana grup için yapılmıştır. Sonuçta, tasarımda kullanılmak üzere her iki grup içinde katsayı tabloları hazırlanmıştır.Anahtar Kelimeler ı Şiddetli Yer Hareketi, Mukabele Spekturumu, Yüksek Frekans Filitresi, Düşük Frekans Filitresi, Ham İvme, Düzeltilmiş ivme, Yerel Arazi Şartı, Normalleştirilmiş Mukabele Spekturumu, Tasarım Spekturumu.
Özet (Çeviri)
in this study, available strong raotion records in Turkey are reprocessed in a uniform way which includes digitization, filtering, instrunent correction and integration. For this purpose, a computer program is developed in FORTRAN 77 language and can be applied to IBM Compatible FG. Response spectra are evaluated for âli records by using this program. Influence of local site conditions on response spectra and ground motion paraneters such as peak ground acceleration, velocity and displacement are investigated and a statistical study of noroalized response spectra is raade for the two principal groups of local geology characterized as rock and soft soil. As a resul t, a set of coefficients is prepared for both groups of local geology for possible use in design. Key words s Strong Ground Motion, Response Spectra, HighFrequency Filtering, Low Frequency Filtering, Raw Acceleration, Corrected Acceleration, Local Site Condition, Normalized Response Spectra, Design Spectra.