Bir web-tabanlı minihaskell yorumlayıcısı
A web-based minihaskell interpreter
  1. Tez No: 233665
  2. Yazar: ARDA ÜSTÜBİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde programlama dillerinin derleme süreçlerini otomatikleştiren birçok araç bulunmaktadır. Bu araçlarla birlikte derleyici aşamaları olan kaynak kodun analizi, ara koda dönüşüm, optimizasyonu ve hedef koda dönüşüm işlemleri geçmişe oranla daha kolay ve etkin şekilde yapılabilmektedir.Bu çalışmada web tabanlı bir yorumlayıcının gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Yorumlama işlemleri, fonksiyonel bir programlama dili olan Haskell`in bir alt seti seçilerek tanımlanan MiniHaskell dili üzerinde yapılmıştır.Yorumlayıcılar Kelimesel Analiz, Sözdizimsel Analiz, Anlamsal Analiz ve Yorumlama aşamalarından oluşmaktadır. Her bir aşama için gereken kodlar MiniHaskell dilinin gramer kurallarına bağlı olarak Java programlama dilinde kod üretebilen JavaCC ve JTB gibi araçlar yardımıyla yazılmıştır.Yapılan çalışmada otomatik olarak üretilen kodlar ve bunlara dayalı geliştirilen kodlar Java applet programına entegre edilerek online olarak çalışabilir duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, there have been developed many tools which automates the process of compiler construction for programming languages. Compared to the past, it is easier and more efficient to carry out the analysis of the source code, the transformation of the intermadiate code, the optimization and the transformation of the target code using these tools.In this work, it is aimed to implement a web based interpreter. All the interpreting operation are performed by defining a programming language called MiniHaskell a subset of the Haskell which is a functional programming language.Interpreters consist of the phases of Lexical Analysis, Syntactical Analysis, Semantic Analysis and Interpretation. The main parts of the code required for each phase are written by means of tools such as JavaCC and JTB which can generate code for Java language, depending upon the grammar rules of the MiniHaskell language.The codes produced automatically and manually in the work are integrated into a Java applet program so that it can run online.