Altıncı sınıfta yer alan bazı temel kimya kavramlarının öğretimine yönelik hazırlanan yapılandırmacı temelli materyallerin etkililiğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of constructivist-based teaching materials developing for basic chemistry concepts found in sixth grade
- Tez No: 233674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Fen ve Teknoloji dersi içeriğinde yer alan ve öğrencilerin anlamakta en çok zorlandıkları kimya kavramlarından olan atom, molekül, bileşik, element, saf madde ve karışım kavramları kimyanın temelini oluşturan kavramlar oldukları için özel bir öneme sahiptirler. Bu soyut kavramlar özellikle genç yaş grubundaki öğrencilerin algılama ve zihinlerine yerleştirme konusunda oldukça zorluklar yaşamalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın temel amacı 6. sınıf öğretim programında yer alan saf madde, karışım, atom, molekül, element, bileşik kavramlarıyla ilgili yapılandırmacı temelli öğretim anlayışına uygun ders materyalleri geliştirmek ve öğrencilerin anlama düzeyine etkisini incelemektir. Araştırmada kullanılan materyaller beş aşamalı yapılandırmacı temelli öğretim anlayışına uygun olup, çalışma yaprağı, kavramsal değişim metni ve analojiyle ilgili materyalleri içermektedir.Bu araştırmada özel durum metodolojisi kullanılmıştır. Bu metodoloji dahilinde veri toplama aracı olarak kavram testi ve mülakat metotları kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan Kavram Testi literatürden elde edilen verilerden faydalanılarak geliştirilmiştir. Kavram Testi iki aşamalı çoktan seçmeli 18 sorudan oluşmaktadır. Testin birinci bölümünde öğrencilerin durum hakkında tahminde bulunmaları, ikinci bölümü ise birinci kısımda verilen cevabın nedeninin araştırılması amaçlanmıştır. Mülakat sorularının, bir kısmı ilgili literatürden alınarak yeniden düzenlenmiş, bir kısmı ise bu çalışma için geliştirilmiştir. Kavram Testi Trabzon il merkezinde bulunan bir ilköğretim okulunun 6. sınıfının bir şubesinde öğrenim gören toplam 36 öğrenciye uygulanmıştır.Araştırmanın sonucunda araştırılan kavramlarla ilgili öğrencilerin çeşitli kavram yanılgılarının olduğu tespit edilmiştir. Bazı öğrencilerin araştırılan konularla ilgili bilgileri tanım düzeyinde bilmelerine rağmen, bu bilgileri uygulama konusunda yetersiz kaldıkları ortaya çıkmıştır. Bu çalışma belirli bir öğrenme kuramını temel alan materyallerin birbirlerinin etkisini artıracağı ve dezavantajlarını azaltacağı düşüncesiyle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Such concepts as atom, molecule, compound, element and mixture which are included in the content of science and technology courses and which students find difficult to understand are of primary importance since they form the general of chemistry. Those abstract concepts course may difficulties particularly for young children to perceive and to acquire them. For this reason, the main purpose of the study is to develop teaching materials which are in compatible with constructivist-based teaching methodology related to the such concepts as mixture, pure substance, atom, molecule, compound, element taking place in 6th grade curriculum and to observe its effect on the students? performance. The materials used in the study in compatible with constructivist-based teaching methodology and it includes worksheet, conceptual change texts and analogy.Case study methodology was used in the study. Concept test and interviews were used to collect data. In the study conceptual texts were developed through the data from the literature. Concept test is composed of 18 two-tier multiple-choice questions. In the first section of the test, the students were asked the speculate about the situation and in the second section they were asked to explain their answers. Some of the interview questions were taking from the literature and rearranged by the researchers and yet the rest was developed by the researcher. Concept test was implemented with 36 students of the 6th grade in one classroom of a primary school in the central of Trabzon.At the end of the study, it was found that students had various misconceptions. Although some students know the research topics in theory and in-definition, they were unable to put down in practice and their level of learning generally remain in knowledge level and thus conceptual learning could not be realize. This study was done with the hope that the similar materials designed according to a certain learning theory will foster each other and that the disadvantages will be reduced accordingly.