Elektro erozyon ile işlemede elektrot aşınmasının telafisinin deneysel incelenmesi
Experimentally investigation of electrode wear amends in electric discharge machining
- Tez No: 233708
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elektro erozyon ile işlemede (EEİ) elektrot aşınma karakteristikleri farklı işleme parametreleri için deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar matematiksel modellerle ifade edilmiştir. Bu çalışmada, farklı boşalım ve vurum süreleri ile farklı derinlik değerleri için işparçası ve elektrotta meydana gelen aşınmalar geometrik olarak tespit edilmiştir.Daha sonra elektrot aşınması üzerinde varsayımlar yapılarak tersine mühendislik (reverse engineering-RE) metoduna dayalı işlemeler yapılmış ve elektrotta oluşan geometrik aşınmalar minimuma indirilmeye çalışılmıştır. Deneylerde elde edilen sonuçlar Matlab paket proğramı kullanılarak kuvvet serisi cinsinden matematiksel olarak ifade edilmiştir. Böylece işparçası geometrisinin son şeklinin daha kısa sürede ve daha az sayıda elektrot kullanılarak elde edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In This study, electrode wear characteristics are investigated under various machining parameters are in electrical discharge machining (EDM). The obtained experimental results are modelled mathematically. In the study, the geometric wear characteristics of workpiece and tool electrodes are obtained for various pulse time, discharge current and machining depth settings.Then, some assumptions are mad efor determination of electrode wear to apply reverse engineering approach is used in reduction of geometric electode wear. The experimental results are expressed mathematically in terms of power series by using matlab software package. By this way, the final shape of the workpiece is obtained in a shorter while with a less number of electrodes.