Poli(akrilamit-akrilik asit)/aljinat, poli(akrilamit-itakonik asit)/aljinat, poli(akrilamit-akrilik asit)/K-karragenan, poli(akrilamit-itakonik asit)/K-karragenan hidrojellerinde lakkaz immobilizasyonu
Immobilization of laccase in poly(acrylamide-acrylic acid)/alginate, poly(acrylamide-itaconic acid)/alginate, poly(acrylamide-acrylic acid)/K-carrageenan, poly(acrylamide-itaconic acid)/K-carrageenan hydrogels
  1. Tez No: 233709
  2. Yazar: YELDEM GİZEM MAKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, lakkaz enzimi, poli(akrilamit-akrilik asit)/Aljinat, P(AAm-AA)/Alj, poli(akrilamit-itakonik asit)/Aljinat, P(AAm-IA)/Alj, poli(akrilamit-akrilik asit)/K-karragenan, P(AAm-AA)/K-kar, poli(akrilamit-itakonik asit)/K-karragenan, P(AAm-IA)/K-kar yarı iç içe geçmiş ağ yapılı polimerlerinde (semi-IPN'ler), hapsetme yöntemi ile immobilize edildi. Serbest lakkaz ve immobilize lakkazlar için optimum sıcaklık 40 oC olarak bulundu. Serbest lakkaz ve immobilize lakkazlar için optimum pH değerlerinin 5,0-6,0 aralığında değiştiği gözlendi. Serbest lakkaz ve P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar hidrojellerinde immobilize edilen lakkazlar 4 oC' da 42 gün depolandıklarında, başlangıç aktifliklerinin sırasıyla %55 ve %83, %94, %94, %83' ünü korudukları gözlendi. P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar hidrojellerinde immobilize edilen lakkazların 10 kez kullanımları sonucunda başlangıç aktifliklerinin sırasıyla %80, %50, %62 ve %62' sini korudukları bulundu.Serbest lakkaz, P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar hidrojellerinde immobilize edilen lakkazlar için Km değerleri sırasıyla 0,0073 mM, 0,0196 mM, 0,0116 mM, 0,0252 mM, 0,0108 mM, Vmak değerleri sırasıyla 1,04x10-3 mM.dak-1, 3,29x10-3 mM.dak-1, 5,22x10-3 mM.dak-1, 6,80x10-3 mM.dak-1, 4,40x10-3 mM.dak-1 olarak bulundu. İnaktivasyon hız sabitlerinin (ki), P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar hidrojellerinde immobilize edilen lakkazlar için 30 °C ve 50 °C' da 0,0006 dak-1- 0,0014 dak-1 ve 0,0012 dak-1-0,0031 dak-1 aralığında olduğu bulundu. Metil oranjın renginin giderilmesinde, serbest lakkaz ve P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar hidrojellerinde immobilize edilen lakkazlar için renk giderme yüzdeleri sırasıyla %63 ve %43, %46, %36, %35 olduğu bulundu. Mediyatör kullanıldığında ise serbest lakkaz ve P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar hidrojellerinde immobilize edilen lakkazlar için renk giderme yüzdeleri sırasıyla %73 ve %70, %72, %69, %71 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, laccase enzyme was immobilized using entrapment method in poly(acrylamide-acrylic acid)/Alginate, P(AAm-AA)/Alj, poly(acrylamide-itaconic acid)/Alginate, P(AAm-IA)/Alj, poly(acrylamide-acrylic acid)/K-carrageenan, P(AAm-AA)/K-kar, poly(acrylamide-itaconic acid)/K-carrageenan, P(AAm-IA)/K-kar semi-interpenetrating network (semi-IPNs). Optimum temperature was determined as 40 oC for free laccase and immobilized laccases. Optimum pH was determined between 5,0-6,0 for free laccase and immobilized laccases. After 42 days of storage at 4 oC, free laccase and P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar immobilized enzymes retained %55 and % 83, % 94, % 94, % 83 of their original activities, respectively. P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar immobilized enzymes used repeatedly 10 times in a day and they were retained %80, % 50 % 62, %52 of their original activities, respectively. Km and Vmax were calculated for free laccase as Km value is 0,0073 mM, Vmax value is 1,04x10-3 mM.min-1 and for P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar immobilized laccases Km values are 0,0196 mM, 0,0116 mM, 0,0252 mM and 0,0108 mM and Vmax values are 3,29x10-3 mM.min-1, 5,22x10-3 mM.min-1, 6,80x10-3 mM.min-1 and 4,40x10-3 mM.min-1, respectively. Inactivation rate constants (ki) of immobilized laccases at 30 °C and 50 °C were found between 0,0006 min-1-0,0014 min-1 and 0,0012 min-1- 0,0031 min-1. Percent decolorization of methyl orange by free enyzme and enyzmes immobilized in P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar were found as %63 and %43, %46, %36, %35. Percent decolorization of methyl orange in the presence of mediator by free enyzme and enyzmes immobilized in P(AAm-AA)/Alj, P(AAm-IA)/Alj, P(AAm-AA)/K-kar, P(AAm-IA)/K-kar were found as %73 and %70, %72, %69, %71.