Enerji kalitesinin internet tabanlı ölçüm ve analizi
Internet based measurement and analysis of power quality
- Tez No: 233712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, enerji kalitesinin internet tabanlı ölçüm ve analizi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemde gerekli akım ve gerilim bilgileri, tasarlanan bir ölçme kartı yardımıyla okunarak, eşzamanlı örnekleme özelliğine sahip bir veri toplama kartı aracılığıyla bilgisayara aktarılmıştır. Bilgisayara aktarılan bu verilerin analizi LabVIEW programında hazırlanan yazılım yardımıyla eşzamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan yazılım yardımıyla ölçüm yapılan güç sistemine ait gerilim, akım ve güç eğrileri izlenebilmekte, gerilim ve akıma ait harmonik değerleri hesaplanarak ekranda görüntülenebilmektedir. Yazılım aracılığı ile ayrıca, ölçülen ve analiz edilen büyüklüklerin internet ortamına aktarılması sağlanmış ve bu sayede internet tabanlı bir enerji kalitesi görüntüleme sistemi elde edilmiştir. Uzaktan sisteme bağlanmak isteyen kullanıcı internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan sisteme bağlanarak ölçüm ve analizleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebilmektedir. Gerçekleştirilen çalışma ile güncellenebilir, özgün ve ekonomik bir enerji kalitesi ölçüm sistemi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, internet based measurement and analysis of power quality has been realized. In the system current and voltage are measured using a measurement board and then measured values are transferred to the computer via simultaneous data acquisition board. Transmission of the data from data acquisition board to the computer and real-time analysis of them are achieved using software written in LabVIEW. With developed software voltage, current and power waveforms of the power system can be seen; voltage and current harmonic values are calculated and then plotted on the computer screen. Measured and analyzed values are transferred to the internet via web publishing tool. In order to obtain internet based power quality monitoring system. Any user who wishes to remote monitoring of the system can connect using every computer that has internet connection and realized measurement and analysis in real time. With the implemented system, useful, updatable, and low cost power quality measurement system has been obtained.