Bazı genelleştirilmiş metrik uzaylar
Some generalized metric spaces
- Tez No: 233724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde metrik uzaylar ve metriklenebilme teoremlerinin tarihsel sürecine yer verilmiştir. İkinci bölümde bu çalışmada kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde temel metriklenebilme teoremlerine, Moore uzaylarına ve bazı temel örtü özelliklerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde diagonale ve diagonale sahip uzayların metriklenebilme karakterizasyonlarını veren teoremlere yer verilmiştir. Son bölümde genelleştirilmiş metrik uzaylardan uzay, uzay ve uzaylar ile ilgili teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. The first chapter is designated to historical progress of metric spaces and metrization theorems. The second chapter is devoted to basic definitions and theorems that are used in this study. In the third chapter, basic metrization theorems, Moore spaces and some basic cover properties are explained. The fourth chapter consists of theorems which gives characterizations of metrizable spaces that possess diagonal and diagonal. In the last chapter, theorems related to generalized metric spaces; space, space and spaces take place.