Resazurinin bazı metal iyonları varlığında ve yokluğunda voltametrik ve spektroskopik davranışlarının incelenmesi
Investigation of voltammetric and spectroscophic behaviour of resazurin both in the presence and absence of metal ions
  1. Tez No: 233731
  2. Yazar: EMİNE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, resazurinin biyolojik öneme sahip bazı metal iyonlarının varlığında ve yokluğunda voltametrik ve spektroskopik davranışları incelenmiştir. Resazurinin HMDE üzerindeki voltametrik davranışı, Britton-Robinson (B-R) tamponunda pH 2-10 aralığında Kare Dalga Voltametrisi ( SWV) , Kare Dalga Adsorptif Sıyırma Voltametrisi (SWAdSV) ve Dönüşümlü Voltametri (CV) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma sonuçları, voltametrik davranışın pH' ya bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Resazurinin voltamogramlarında, pH4 de bu piklere ilaveten daha pozitif potansiyelde yeni tersinmez (3U) bir pik daha gözlenmiştir. Her üç pikin de hem pik potansiyellerinin hem de pik akımlarının pH' ya bağlı olarak değiştiği tespit edilmiştir. 1U ile tanımlanan tersinir pikin, resorufinin dihidroresorufine indirgenmesine, 2U ile tanımlanan tersinmez pikin katalitik hidrojen dalgasına ve sadece pH 4-10 aralığında gözlenen ve 3U ile tanımlanan tersinmez yeni pikin ise, resazurinin protonlanmış N-oksit grubunun indirgenmesine ait olduğu düşünülmüştür. Resazurin için aktarılan elektron sayısı, difüzyon katsayısı ve diğer elektrokimyasal parametreler (Ip/Ep, Ip/v, Ip/v1/2, Ip/pH, Ep/pH Ip/tacc, ?, ? ) hesaplanarak elde edilen verilerden elektrokimyasal indirgenme mekanizmaları önerilmiştir. Ayrıca resazurinin voltametrik tayini için kalibrasyon çalışması yapılmış ve tayin sınırı SWV için 1,08x10-7 M, SWAdSV için ise 6,06x10-9 M olarak belirlenmiştir. Voltametrik çalışmaların ikinci aşaması, resazurinin, sulu ortamda Zn(II), Se(IV) ve Cd(II) iyonları varlığında voltametrik davranışının araştırılmasını içermektedir. Sulu ortamda bu iyonlar ile resazurinin kompleks oluşturup oluşturmadıkları araştırılmıştır. Voltametrik verilerden oluşan komplekslerin stokiyometrisi ve kararlılık sabitleri hesaplanmıştır. Voltametrik yöntemler ile elde edilen bütün sonuçlar UV-GB spektroskopisi yöntemiyle yapılan çalışmalarla da desteklenmiştir. Resazurinin faklı pH aralığında alınan spektrumlarında, ortamın pH' sına bağlı olarak resorufin (N-O grubundaki oksijenini kaybederek indirgenmiş hali) ve protonlanmış resazurin formlarının varlığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan sulu ortamda, resazurinin, Zn(II), Se(IV) ve Cd(II) iyonları ile kompleks oluşturması, oluşan komplekslerin stokiyometrileri ve kararlılık sabitleri bir kez de spektroskopik yöntemlerle hesaplanmış ve sonuçlar voltametrik sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, voltammetric and spectroscopic behaviour of resazurin in the absence and presence of some metals was investigated by voltammetric and spectroscopic techniques. The voltammetric behaviour of resazurin was studied on a HMDE in Britton-Robinson (B-R) buffers (pH 2.0-10.0) by using Square-Wave Voltammetry (SWV), Square-Wave Adsorptive Stripping Voltammetry (SWAdSV) and Cyclic Voltammetry (CV) techniques. The electrochemical response of resazurin is generally pH dependent. The voltammograms of resazurin exhibited a reversible and an irreversible peaks at pH4. It is observed that the currents and the potentials of all the peaks were dependent of pH. In this study the reversible peak observed (1U) can be inferred from the reduction of resorufin to dihydroresorufin and irreversible peak observed (2U) is inferred to catalytical hydrogen wave at pH