Fiğ tane yeminin norduz kuzularında bazı rumen ve kan parametreleri ile rumen protozoonları üzerine etkisi
Effects of grain vetch supplemamtattiion in nordos lambs on some rumen and blood parameters and protozoon count
  1. Tez No: 233787
  2. Yazar: EVRİM TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL BUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, baklagil tane yemlerinden fiğin farklı düzeylerinin Norduz kuzularında bazı rumen ve kan parametreleri ile rumen protozoonları üzerine etkisi incelenmiştir. Deneme iki faktörlü, biri tekrarlanan ölçümlü varyans analizi metoduna göre yürütülmüştür.Denemede sütten kesilmiş, yaklaşık 16 haftalık yaşta 24 adet Norduz dişi kuzusu kullanılmıştır. Kuzulara; CA'nın % 2 kadarı korunga kuru otu (Kontrol:K), CA'nın % 0.75 kadarı fiğ ve % 1.25 korunga kuru otu (FI) ve CA'nın % 1.50 kadarı fiğ ve % 0.50 kadarı korunga kuru otu (FII) olmak üzere toplam üç yemleme grubu oluşturulmuştur. Her grupta yaklaşık aynı yaşta ve ağırlıkta 8 hayvan olacak şekilde kuzular gruplara rasgele dağıtılmıştır. Kuzuların tükettikleri yem canlı ağırlıklarının % 2'si olarak sınırlanmıştır. Kan ve rumen sıvısı örnekleri, biri deneme başlangıcında biri de denemenin 25. gününde olmak üzere 2 defa alınmıştır.Gruplarda deneme öncesinde elde edilen kan parametrelerinin deneme sonrasındakilerle karşılaştırıldığında, kan şekeri, trigliserit ve total protein değerlerinde gruplar arasında önemli bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of grain vetch supplemamtation at different level in nordos lambs on some rumen, blood parameters and protozoon counts. Experiment was designed as 2x2 factorial design.24 level newly weaned approximatelly 16 week ? old female lambs were utilized in the experiment. Lambs were fed only sainfoin (2 % of body weight: BW) grain vetch (0.75 % BW) and sainfoin (1.25% BW: FI) and grain vetch (1.50 % BW) and sainfoin (0.50 % of BW: FII) lambs were randomly alloted into one of three groups, with 8 lambs within each group. Lambs were limited to eat diets at 2 % of BW. Bloon and rumen samples were taken at the initiation and 25th day of experiment.When initial blood glucose, trigliseride and total protein levels were compered with second blood glucose, trigliseride total protein and levels, there was no significant differance between groups.