Doğu Akdeniz-Ege süngerlerinden (Porifera) seçilen türlerin incelenmesi, bu canlılardaki kollajen tip II, IV ve Integrin proteinlerin varlığının immünhistokimyasal ve moleküler genetik düzeyde araştırılması
Investigation of Eastern Mediterranean-Aegean selected sponge (Porifera) species and study of the existance of collajen type II, IV and integrin proteins in these animals with immunohistochemical and molecular genetic methods
  1. Tez No: 233811
  2. Yazar: MERT GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Biotechnology, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Süngerlerin etkin savunma mekanizmaları ve biyoaktif molekül üretme yeteneklerinin anlasılmaya baslandıgı geçen yüzyılın baslarından itibaren, sünger biyoaktif bilesikleri üzerine 1950'li yıllardan baslayarak günümüze kadar gelen çalısmaların neticesinde az miktarda sünger kaynaklı ilaç farmakolojik markette kendine yer bulmustur. Anti-HIV, anti-tümör, anti-bakteriyel, antiviral vs. gibi etkileyici özellikleri bulunan bu metabolitlerden daha fazla yararlanamamamızın en büyük nedeni ekonomiktir ve bu uygun miktarlarda sünger biokütlesine ulasılmasına engel olmustur. Bu problemi çözme hedefiyle yola çıkan arastırmacılar çesitli kültür yöntemlerini gözden geçirmis, denemis ve süngerlere uyarlayarak gelistirmislerdir. Bunlardan bazıları spesifik türlerde veya durumlarda basarılı sonuçlar verirken sünger kültüründe genel bir yöntem günümüze kadar oturtulamamıstır. Elli yıldır hiç azalmadan devam eden deniz süngeri çalısmaları son yıllarda moleküler genetik alanındaki yeniliklerle daha da bir ivme kazanmıstır. Bu yeniliklerden yola çıkarak sünger biokütlesi problemine çözüm bulabileceklerini ümit eden arastırmacılar kültür yöntemlerindeki basarı oranlarını artırmaya yönelik önemli sonuçlara ulasılacagını düsündükleri için bu canlıların temel yapılarıyla ilgili çalısmalara yönelmislerdir. Sünger proteinlerine ait arastırmalar da bu canlıları daha iyi anlamaya yönelik çabalardan olup süngerlerde protein izlerine ilk olarak 1970'lerde rastlanmıstır. Bu çalısma kapsamında karasularımızda bulunan sünger türleri arasından seçilen örneklere uygulanan immunohistokimyasal yöntemler neticesinde tip I kollajene, Chondrosia. reniformis ve Aplysina aerophoba türlerinde, kollajen tip II'ye A. aerophoba türünde, tip IV kollajene yine A. aerophoba türünde, integrin b 1 'e ise A. aerophoba ve Axinella. polypoides türlerinde rastlandı. Elde edilen bu sonuçlar paralelinde gerçeklestirilen moleküler genetik çalısmalarındaki dizin analizlerinde ise, degerlendirilebilir düzeyde dizin verisi sadece A aerophoba'dan integrin 1 b primerleri ile elde edilen DNA ürününden saglandı. Ayrıca çalısmanın devamında, ülkemiz karasularındaki biyoaktif molekül ürettigi tespit edilen sünger türlerine yönelik denizel yetistiricilik ön denemeleri baslatıldı. Bu baglamda çalısma kapsamında kullanılan sünger türlerinden (Dysidea avara ve C. renifomis) bir takım medikal formüllerde biyolojik materyal olarak faydalanılması amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELMELER : Deniz biyoteknolojisi, sünger, kollajen, integrin
Özet (Çeviri)
Beginning with the realization of extraordinary defense mechanisms and ability for producing bioactive molecules of sponges during the early 1900?s and the preliminary work that is done at 1950?s, only a small amount of sponge related medicines entered into the pharmacological market. The most important reason for lack sponge related metabolites with anti-HIV, anti-tumor, antibacterial, antiviral and etc. properties in the market, is related with the so called `supply problem? (lack of sponge biomass). The researchers that were aiming to solve this problem, has investigated, applied and developed many culture methods for sponges. Some of these sponge specific methods have been successful for some individual cases for some species however, till today there is no general culturing method that could be developed for sponges that can cover biomedically important sponge species. During the last years, the sponge related research is accelerated with the technological advances in the field of molecular genetics. With the help of these important molecular genetical advances, the research on sponge culture has been carried to a new perspective, to the basic structures of these animals, in order to achieve successful culturing stories. The sponge protein work has began during the 1970?s within the concept of molecular genetics, and can be defined as one work that is done for comprehending a better knowledge of the basic structures of these animals. Inside the scope of this work immunohistochemical methods are applied to the sponge species that are chosen from our seas and as a result; type I collagen is detected in Chondrosia reniformis and Aplysina aerophoba species, type II collagen is detected in A. aerophoba and Axinella polypoides species, type IV collagen is detected again in A. aerophoba and integrinb 1 is detected in A. aerophoba and A. polypoides species. Molecular genetical work is done in accordance with these results and appraisable sequence data can only achieved with the DNA products recovered with A. aerophoba integrin 1 b primers. Additionally as a progress, mariculture trials are started on selected biologically active sponge species of Turkish sea coast. In this context, it?s being aimed to benefit from the sponge species, Dysidea avara and C. reniformis, as biological material in medical formulations