Rölöve ölçmelerinde kullanılan jeodezik yöntemlerin irdelenmesi
Analysis of geodesic methots used in architectural surving
  1. Tez No: 233856
  2. Yazar: YEŞİM TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile rölöve alımında bilgisayar teknolojisine geçilmiştir. Bilgisayar teknolojisinin de her geçen gün ilerlemesi ile kullanılan aletler değişik programlarla donatılmaktadır. Yeni çıkan aletin üretilmesi ile eski aletler kullanım özelliğini yitirmiştir. Bu çalışmada kullanım özelliğini yitiren eski alete, yeni programların kabiliyetini kazandırabilmek için harici bir paket program hazırlanmıştır. Bu programın hazırlanışı ve işleyişi basamak basamak incelenmiş ve araştırılmıştır. Hazırlanan bu program; önden kestirme ve kutupsal koordinat yöntemleri ile anlatılmıştır.Kullanılan bu aletler ve programlar yardımı ile rölövesi alınacak cephenin projesi; daha kısa sürede gerçeğine en uygun şekilde çizilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen hesaplar, çizimler ve tablolar ortaya konmuştur. Hazırlanan programın kullanılabilirliği bütün bu sonuçlar neticesinde kabul edilmiş ve rölöve ölçümlerinde önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Architectural surveys are conducted through computer technologies thanks to the progress of today?s technology. In addition, progress in the computer technologies also enables the existing tools to be equipped with different programs. Manufacturing of the newly developed tools resulted in the disuse of the previous tools. In this study an external package program has been developed in order to provide the propertiesof the new program tools, which have lost their aspect of usage, the capacity of the newly developed tools. Development and operation of this program is analyzed and searched step by step. The developed program is discussed through connection, forward resection and polar survey methods.By the help of these tools and programs, the project of the façade to be surveyed could be drawn at a relatively shorter period and more accurately. As an outcome of this study, calculations, drawings and tables have been prepared. As a result of all usability of the developed program has been verified and the program is proposed to be used in architectural surveying.