Güçlendirilmiş/onarılmış betonarme kirişlerin rehabilitasyonu
Rehabilitataion of strengthened/repaired reinforced concrete beams
  1. Tez No: 233895
  2. Yazar: SİNAN KAYAR
  3. Danışmanlar: DR. SABAHATTİN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çelik levhalar ile güçlendirilmiş / onarılmış betonarme kirişlerin eğilme altındaki davranışları deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmada, biri yalın, üçü güçlendirme, üçü de hasar sonrası onarıma tabi tutulmuş kiriş olmak üzere toplam yedi adet deney elemanı incelenmiştir. Çalışmada 1/1 ölçek kullanılmıştır. Deney elemanları iki noktalı tek düze yükler altında test edilmiştir. Kullanılan çelik levhanın kalınlığı, levhanın düz veya delikli olması durumu, yan yüz levha kullanılması ve bulon ile desteklemenin yanı sıra yapıştırma yönteminin etkinliğinin davranış üzerine etkileri ele alınmıştır. Deneysel çalışmada elde edilen sonuçlar; dayanım, süneklik, enerji tüketimi ve rijitlik bakımından irdelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda çelik levhalar ile güçlendirme yönteminin davranış üzerine iyi sonuçlar verdiği, onarımda çelik levha kullanımın da başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, experiments for flexural strengthening/ repairing of reinforced concrete beams were carried out. In the experimental study, seven reinforced concrete beams including one of reference, three of strengthened and three of repaired beams were tested under monotonic loading. All test specimens were 1/1 scaled. Plate thickness, using of flat or perforated plate, bolt supporting and efficiency of gluing method were considered as main parameters of testing process. From the experimental result, it was observed that satisfactory behaviours can be achived with using steel plate for strengthening/ repairing of reinforced concrete beams.