Yerli ve yabancı geleneksel stillerdeki müstakil konut cephelerinde sembolik anlam
Symbolic meaning of house facades both in local and foreign house styles
- Tez No: 233930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU AKALIN BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, tasarım mesleği içinde olmayan K.Maraş halkının farklı kültürlere ait konut stillerinde yan anlamları nasıl bulup çıkardığını, bu anlamların sosyo-demografik niteliklere göre nasıl farklılıklar sunduğunu görmeyi amaçlamaktadır. Çalışmadaki ana hipotez, yabancı kültürlere ait örneklerin denek grubunu etkileyerek statü göstergesi olarak tercih edileceği, kendi kültürümüze ait olan örneklerin ise sıcak bulunarak tercih edileceği yönündedir. Bu doğrultuda orta yaş üzeri (yaş ortalaması 50 olan) ve öğrencilerden (yaş ortalaması 21 olan) oluşan toplam 102 kişilik iki grup 12 konut cephesi çizimini aşinalık, etkilenme, karmaşa ve beğeni başlıkları altında gruplanan 5 basamaklı anlamsal farklılaşma ölçeğiyle değerlendirmiştir. Araştırma bulgularına göre, farklı biçim, eleman ve malzemelere sahip olan farklı stiller, gruplar tarafından farklı şekilde yorumlanmışlardır. Statü göstergesi olarak yabancı geleneksel stillerden en gösterişli ve etkileyici olan cephe tercih edilirken, en sıcak konut olarak yerli ve en aşina olunan cephe seçilmiştir. Yabancı örnekler öğrenciler tarafından sempatik bulunurken, orta yaş ve üzeri grubun tercihleri yerli geleneksel konutlardan yana olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to see the local residents of Kahramanmaraş who are not in the design profession, to know how they find connotative meanings in house styles concerning different cultures and to see how these meanings differ according to socio-demographic qualities. It is believed that foreign examples would be preferred as a statue indication compare to the local ones which might be considered as `warm?. Regarding this, totally 102 respondents, some of which middle age people (age around 50) and some others students (age around 21) has evaluated the facades of 12 houses through using five-point semantic differential scales under four headings namely: Familiarity, Impressiveness, Complexity and Liking. The results have shown that different styles with different form, elements and materials have been evaluated differently by the respondent groups. While the most impressive foreign vernacular examples were defined as the statue indication, the most familiar local vernacular examples were indicated as the most warm house facades. Amongst these results, it was also noted that the students liked very much the foreign vernacular examples and found them attractive than the middle age respondents.