Bazı polimerik Schiff bazlarının elektroanalitik amaçlarla kullanımı
Use of some polymeric Schiff bases for the electroanalytically purposes
- Tez No: 234036
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, 2-hidroksi-5-bromür benzaldehit poliakrilamit schiff bazı (PABSB) ve 2-hidroksi-5-klorür benzaldehit poliakrilamit schiff bazının (PACSB), Britton Robbinson tamponu (BR) destek elektrolit ortamında, elektrokimyasal davranışları ve elektrot üzerindeki reaksiyon mekanizmaları kare dalga voltametrisi (SWV), dönüşümlü voltametri (CV) ve kronoamperometri (CA) teknikleriyle incelenmiştir. Difüzyon katsayıları PABSB ve PACSB için sırasıyla 3,129 10-8 cm2/s ve 3,465 10-7 cm2/s olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonraki aşamasında indol-3-karboksaldehit poliakrilamit schiff bazı-camsı karbon (PAISBGC) ve indol-3-karboksaldehit-camsı karbon (In3KGC) modifiye elektrotları hazırlanmıştır. Yüzey modifikasyon işlemi PAISBGC için 0,1 M KCl ve In3KGC için ise 0,05 M tetrabütilamonyum tetrafloroborat (TBATFB) destek elektroliti içeren asetonitril ortamlarında elektrokimyasal yükseltgenme ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan modifiye yüzeyler CV, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), yansıtmalı absorpsiyon infrared spektroskopisi (RAIRS), X ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), elipsometri ve temas açışı ölçüm teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca hazırlanan iki modifiye yüzey askorbik asit, ürik asit ve dopaminin birlikte olmaları durumunda diferansiyel puls voltametrisi ile tayinindeki girişimlerini giderebilmek amacıyla kullanılmıştır. In3KGC elektrot ile askorbik asit varlığında dopamin ve ürik asit tayini için ve PAISBGC elektrot ile askorbik asit ve ürik asit varlığında dopaminin tayini için yöntem geliştirilmiştir. In3KGC ile gözlenebilme sınırı ve tayin sınırı değerleri dopamin tayini için sırasıyla 1,70×10-6 ve 5,70×10-6 olarak ve ürik asit tayini için sırasıyla 4,99×10-6 ve 1,66×10-5 olarak belirlenmiştir. PAISBGC elektrot ile ise gözlenebilme sınırı ve tayin sınırı değerleri dopamin tayini için sırasıyla, 1,70×10-6 ve 5,67×10-6 olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntem, dopamin için ticari bir ilaç formülasyonu ve ürik asit için idrar numunelerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, electrochemical behaviour and reaction mechanisms on the electrode surface of 2-hydroxy-5-bromo-benzaldehyde-polyacrylamide schiff base (PABSB) and 2-hydroxy-5-kloro-benzaldehyde-polyacrylamide schiff base (PACSB) were investigated by using square wave voltammetry (SWV), cyclic voltammetry (CV) and chronoamperomety (CA) techniques in Britton Robbinson buffer solution as supporting electrolyte. Diffusion coefficients for PABSB and PACSB were determined as 3,129 10-8 cm2/s and 3,465 10-7 cm2/s, respectively. At following stage of this study, indol-3-carboxaldehyde polyacrylamide schiff base-glassy carbon (PAISBGC) and indol-3-carboxaldehyde-glassy carbon (In3CGC) modified electrodes were prepared. Processes of surface modification were carried out by electrochemical oxidation for PAISBGC and In3CGC in 0,1 M KCl and 0,05 M tetrabutylammonium tetrafluoroborate consisting asetonitrile medium, as supporting electrolyte, respectively. Prepared modified surfaces were characterized by CV, electrochemical impedance spectroscopy (EIS), reflection absorption infrared spectroscopy (RAIRS), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), ellipsometry and contact angle techniques. Furthermore, two modified surfaces were used for eliminating interferences at the simultaneous determinations of ascorbic acid, uric acid and dopamine by differential pulse voltammetry. The methods were improved for determination of dopamine and uric acid under coexistence of ascorbic acid by using In3CGC electrode and determination of dopamine under coexistence of ascorbic acid and uric acid by using PAISBGC electrode. At In3CGC electrode, LOD and LOQ were determined for dopamine as 1,70×10-6 and 5,70×10-6, for uric acid as 4,99×10-6 and 1,66×10-5 , respectively. At PAISBGC electrode, LOD and LOQ were determined for dopamine as 1,70×10-6 and 5,67×10-6, respectively. Proposed method can be applied to the determination of dopamine in commercial injections formulation and uric acid in human urine samples.