Gün ışığı ile aydınlatmanın temel ilkeleri ve gelişmiş gün ışığı aydınlatma sistemleri
Fundamental principles of daylighting and advanced daylighting systems
  1. Tez No: 234077
  2. Yazar: HÜLYA OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doğal enerji kaynaklarının tükendiği ve enerjinin etkin kullanımının bir kat daha önem kazandığı günümüzde gün ışığı ile aydınlatma sistemleri kullanıcıya tasarrufun yanı sıra konforu da sunmaktadır. Aydınlatmaya hem konutlarımızda hem de sanayide enerjinin önemli bir kısmı harcanmaktadır. Aydınlatmadan tasarruf, ihtiyacımız olan ışığı kapatarak değil, ihtiyaç olanı doğal yöntemlerle, enerjiyi etkin kullanarak sağlamakla olur.Bu çalışma ile gelişmiş gün ışığı ile aydınlatma sistemlerine bir giriş yapılması amaçlanmıştır. Sistemleri detaylı incelemek yerine, genel olarak gün ışığı kavramı, insan ve bina ile olan ilişkisi üzerinde durulmuş ve gelişmiş gün ışığı sistemleri anlatılarak, gelişmekte olan bu sistemleri daha iyi anlamak ve veri oluşturabilmek amaçlı ölçüm yöntemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In nowadays condition that the natural energy sources are consumed away and the importance of using the energy effective is increased, though the daylighting systems provide energy saving to the users, it are also represent comfort. Both in our residences and in the industry to the lighting have been consumed important a part of energy. Saving from lighting, can not get with shutting the light that required to us, contrary to can provide with using the required as natural ways and using the energy effective.In this study has aimed to make an introduction into the advanced daylighting systems. Instead of examining the systems detailed, has dwelled generally on the concept of daylight, its relations with the human and building, and by explaining the advanced daylighting systems; then has explained the measurement methods, here the aim is understanding these systems well and could get data?s.