Yenidoğan üniteleri için alet ekipman optimizasyonu
Equipment optimization for newborn departmant
- Tez No: 234081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Taleplerde yaşanan belirsizlik, doğru zamanda doğru üretim/servisin sağlanamaması, fazla yatırımlarla ortaya çıkan atıl kapasitelerin oluşması kapasite planlamanın önemini göstermektedir. Özellikle sağlık hizmetlerinde kapasite planlama, müdahale süresinin veya gerekli ekipmanın bulunma fırsatının paha biçilemez olduğu durumlarda önemini göstermektedir. Kapasite planlama ile hasta taleplerini fayda-maliyet analizini önemsemek koşuluyla maksimum düzeyde karşılayarak, hastaların reddedilmelerini önleyecek, ölümleri ya da kalıcı hasarları engelleyecek ve ülkenin İnsani Gelişme Endeksini yükseltecektirÖnerilen yeni metodoloji ile yenidoğan ünitelerinde doluluk oranı, hasta karşılama oranı, bekleme süreleri ve giriş yapan hasta sayılarını istenen düzeylerde optimize eden ekipman ihtiyaçlarının ortaya konması amaçlanmaktadır.. Hem mevcut durum hem de önerilen durum olmak üzere 2 stratejiye uygulanabilir olduğu gözlemlenmiştir.Simülasyon, tepki yüzeyleri tasarımı ( regresyon tasarımı ) ve matematiksel modelleme tekniklerini kombine edilmesi ile ortaya çıkan metodolojinin geçerliliğinin testi amacıyla, bir yenidoğan ünitesinden alınan gerçek veriler kullanılmıştır. Hastane üst yönetimleri tarafından kapasite planlama amacıyla kullanılabilir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Importance of capacity planning is increasing day to day due to failure in just in time production and idle capacities. Especially, in the health sector, capacity planning gets more important; because of short interference time and suitable equipment at the required time. Accepting all patient demands at maximum level with cost-benefit analysis by capacity planning will increase Human Development Index ( HDI ) of the country.The aim of this newly proposed method is optimising equipment requirements in newborn units at health centers; related to admission rates, capacity usages and waiting times. The results show that the proposed method will be useful both the present and proposed system.Real life values from a newborn unit are used for testing validity of simulation, response surface methodology (regression design) and mathematical modelling tests. A new approach which is useful to plan equipment capacity for Health Center administration is developed.