Kalite çalışmalarında istatistiksel süreç kontrol tekniklerinin incelenmesi ve örnek uygulama
Statistical process control technics at quality works and a sample practice
- Tez No: 234141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda, yönetimler sık sık istatistik yöntemlere gerekli dikkati verme ve avantajlarından yararlanma konusunda hataları asikardır ki, ulusal ve uluslararası rekabet, çogu sirkette istatistiksel yöntemlerin canlandırılması konusunda bir zorlama getirmistir. statistiksel yöntemler, ekonomik kalite kontrol için etkili islem ve ürün kalitesinin yükseltilmesi kadar önemli bir ön gereksinim kalitesinin yükseltilmesi kadar önemli bir ön gereksinim olarak kabul edilmektedir. Kalite sistemiyle ilgili ISO Standartları, ISO 9001 ve 9003' de istatistiksel metodların öneminden söyle bahsedilmektedir: ?Uygun oldugu yerlerde, üretici, ürün karakteristiklerinin ve islem kabiliyetlerinin dogrulanması için uygun istatistiksel tekniklerin belirlenmesi amacıyla gerekli prosedürleri olusturacaktır?. statistiksel Proses Kontrol (PK), bir prosesi sürekli denetlemek ve prosesteki degiskenligi (kararsızlıgı) yaratan kosulları belirlemekte kullanılan metod veya gereçlerdir. PK yaklasımları, diger endüstri uygulamalarından farklı olarak, üretim prosesini aktif olarak denetlemek ve degiskenligi yaratan kosulların belirlenmesi ve sürekli kontrol edilmesiyle müsteri sartlarının yerine getirilip getirilmedigine karar vermek için tasarlanmıstır. Rastgele incelemelerle kaliteyi temin etme girisimlerini kullanan sistemlerin tersine, PK, kaliteyi kontrol etmenin en etkin yoludur. Bu çalısmada çesitli istatistiksel yöntemlerin kalite çalısmalarında uygulamalarına yönelik örnekler içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the past few years it is obvious that the managements haven?t paid enough attention to istatistical methods and haven?t used the advantages of those. Therefore the national and global race has forced them to reconsider the istatistical methods. These methods are considered important for, a usefull process for economical quality control and an important prerequirement to improve the quality of the product. In ISO standarts, ISO 9001 and 9003 the importance of istatistical methods is mansioned as ?The producer is going to make the essencial procedures of istatistical method in order to verify, the product characteristic and the process capabilities. Istatistical Process Control (IPC), is a method or tool used forto detect any instability or to control the process.IPC closeups , different from the other industrial application, is designed to determan the client conditions or obtained or not by controlined the production procedures actively and determine the conditions that cause the instability.IPC is the most effective way to control the quality. This study contains various examples of istatistical method applied in quality works.