Streptococcus faecalis'in Clarias lazera (Valeciennes 1840) kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of Streptococcuss faecalis on Clarias lazzera's blood parameters
  1. Tez No: 234142
  2. Yazar: ERDEM TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Streptococcus faecalis' in iki farklı sulandırma birimi (105 ve 106) skarifikasyon (deri yüzeyini çizerek yaralamak) ve intraperitonel (karın içi) enjeksiyon yolu ile Clarias lazera' ya verilmiş ve etkenin balıklarda oluşturduğu enfeksiyona bağlı olarak, kanda hematokrit düzeyi ile serum total protein, glikoz ve elektrolit düzeylerindeki değişimler belirlenmiştir. Hematokrit düzeyleri mikrohematokrit yöntemi ile belirlenirken, diğer kan parametrelerinin analizinde otoanalizatör kullanılmıştır. Hematokrit değerlerinde hem bakteri derişimine hem de süreye bağlı olarak istatistiki farklılıklar gözlenmiştir. Kan parametrelerinde ise bakteri derişimleri arasındaki farklılığa bağlı olarak değişimler saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this experiment, two different dosage (105 and 106) of Streptococcus faecalis have been injected to Clarias lazera by intraperitoneally and scarifically due to disease factor which is occured on fish, some of the changes in blood parameters (hematocrit value in blood, serum total protein, serum glucose, blood elektroytes) have been studied. Hematocrit values were identified with hematocrit santrifuj and for the other blood parametres analyses otoanalisator has been used .There was a difference in the values of hematocrit and blood parameters due to differences in bacterial dosages and time during this experiment