Yetiştirme yurtlarında ve çocuk yuvalarında görev yapan personelin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Research of Burnout in the Child Protective Services
  1. Tez No: 234216
  2. Yazar: SEVİNE JUSUF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalısmada, yetistirme yurtları ve çocuk yuvalarında görev yapanpersonelin tükenmislik düzeyleri ve her iki grubun tükenmislik düzeyleriniyordayan degiskenler incelenmistir.Tükenmisligi belirlemek amacıyla ?Maslach Tükenmislik Envanteri?,kisisel özellikler ve isin özelliklerine iliskin bilgi edinebilmek için arastırmacıtarafından hazırlanmıs ?Bilgi Formu? kullanılmıstır. Arastırmaya 400 personeldahil edilmistir.Yetistirme yurtları ve çocuk yuvalarında görev yapan personelintükenmislik düzeylerinin saptanmasına iliskin elde edilen bulgularabakıldıgında, personelin duygusal tükenme boyutunda tükendigini, diger altölçeklerde ise, düsük düzeyde tükendigini görülmüstür. Ayrıca bakıcıannelerinin duygusal tükenme boyutunda en fazla tükenmislik yasadıklarısaptanmıstır.Regresyon analizi sonucunda, toplam tükenmislik puanlarının en önemliyordayıcıları; is doyumu, amirden bildirim alma, is verimi ve 1-5 yıl arasıkıdeme sahip olma; duygusal tükenme; isten doyum saglamama, amirden geribildirim almama, is verimini verimsiz, ücreti yetersiz bulma, 16 yıl ve üzerikıdeme sahip olma; duyarsızlasma; isten doyum saglamama, amirden geribildirim almama, 11-15 yıl kıdeme sahip olma, ortaokul mezunu olma, isverimini verimsiz; kisisel basarı; isten doyum saglamama, çocuk yuvasındaçalısma ve 11-15 yıl kıdeme sahip olma degiskenleri oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, burnout levels of the child welfare employee working in thechild protective services and the variables influencing the burnout levels of thetwo groups were examined.In the study, ?Maslach Burnout Inventory? was used to determinethe burnout and to get information about demographic and job-relatedcharacteristics of child protective employees ?Information Form? developed bythe researcher was also used. 400 child protective services worker participatedin the study.Determination of any differences in the burnout levels of the employeewho works in child welfare services; high burnout levels were found only inemotional exhaustion dimensions. The other burnout levels of the childprotective employee were found low. Care mothers who work in child welfareservices were found most burnout out.The regression analysis found that the most important predictors ofburnout of the total burnout scores are; work satisfaction, back report taken,work efficiency in the turn of duty and 1-5 year of work time. The mostimportant predictors of the EE are; work unsatisfacion, back report untaken,work inefficiency, low payment and 16 year and more work time. The mostimportant predictors of the D are; work unsatisfacion, back report untaken, 16year and more work time, 11-15 year of work time, completing high school andwork inefficiency. The most important predictors of the PA are; workunsatisfacion, working at child welfare services and 11-15 time of work life.