İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin internet kullanma alışkanlıkları
Internet usage addiction of 6., 7. and 8. grade students in elementary school
- Tez No: 234217
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİDDİN ÖĞÜLMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin internete nerelerden bağlandıkları, internet için ne kadar zaman harcadıkları, interneti hangi amaçlarla kullandıkları, internetin çocuklar üzerindeki etkilerinin neler olduğu sorularına cevap aranmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve öğrencilerin internet kullanma alışkanlıkları ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde frekans ve yüzde; ikili karşılaştırmalar için ANOVA ve Kay-kare kullanılmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin çoğunluğunun internete evlerinden bağlandıkları, internet kafeden internete bağlanan erkek öğrencilerin oranının kız öğrencilere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çoğunluğunun internete 1?2 yıldır ve haftada ortalama 0?2 saat arası, aralıksız 1 saate kadar bağlandıkları ve özellikle 10 saat üzerinde internete bağlanan erkek öğrencilerin sayısının kız öğrencilerden fazla olduğu bulunmuştur.Öğrencilerin interneti en çok derslerinde kullanacakları bilgilere ulaşmak için kullandıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin çoğunluğu e-postalarını kontrol etmek, web sitelerinde gezinmek, (sohbet) etmek, dosya indirmek (FTP) ve oyun oynamak amacıylainternete haftada 1?2 saat bağlandıkları belirlenmiştir. Son olarak öğrencilerin çoğunluğunun internet kullanma alışkanlıklarının düşük olduğu ancak erkek öğrencilerin internet kullanma alışkanlık düzeylerinin kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research; we try to solve these questions; from where the girls and boys that at sixth, seventh and eighth grade students in elementary school reach internet, how much time do they spent for internet, what are good and bad effects of internet on our children. The research is conducted as survey design. Data are gathered from student survey and internet usage addiction scale which were developed for this research. The frequency, ratio used for descriptive analyses and Chi Square and ANOVA were used for two way comparisons.The results of the study show that most of the students connect internet from their home, boys use internet cafes more than girls. Most of the students use internet from 1-2 years, 0-2 hours per week and 1 hour continuously. Especially students who connect internet more than 10 hours are boys.Most of the students use internet for gathering knowledge for their lessons. Most of the students use internet about 1-2 hours for controlling e-mail, navigating web sites, doing chat, downloading files (FTP) and playing game. Finally, most of the students have low internet usage addiction. But boys have higher internet usage addiction level from girls.