Okul zorbalığına ilişkin öğretmen tutumlarının incelenmesi
Investigating the teachers? attitudes toward bullying
- Tez No: 234218
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalısmada ortaögretim kurumlarında görev yapan ögretmenlerinzorbalıga yönelik tutumlarını incelenmistir. Çalısma kapsamında bu temelamaca baglı olarak ögretmenlerin cinsiyet, mesleki kıdem, brans ve görevyaptıkları okul türü degiskenlerine göre tutum puanları ortalamaları arasındakarsılastırmalar yapılmıstır. Okul zorbalıgına iliskin olarak ögretmentutumlarını belirleyebilmek amacı ile ?Okul Zorbalıgına liskin ÖgretmenTutumları Ölçegi? gelistirilmistir. Ölçegin geçerlilik ve güvenirlik çalısmalarıgerçeklestirilmistir. Arastırmanın çalısma grubunu 2006-2007 ögretim yılındaAnkara'nın Yenimahalle, Altındag, Sincan, Çankaya, Gölbası, Mamak, Balailçelerinde resmi ortaögretim kurumlarında görev yapmakta olan toplam 372ögretmen olusturmustur. Elde edilen veriler SPSS programındaçözümlenmistir. Tutum puanları arasında cinsiyet bakımından farklılıkbulunup bulunmadıgı t testi ile test edilmistir. Tutum puanları arasındamesleki kıdem, brans ve görev yapılan okul türü bakmından farklılık bulunupbulunmadıgı ise Tek Yönlü Varyans Analizi ile incelenmistir. Arastırmabulguları zorbalıga yönelik tutumlar ile cinsiyet arasında anlamlı bir iliskioldugunu göstermistir. Kadın ögretmenlerin okul zorbalıgına yöneliktutumları erkek ögretmelerin tutumlarına göre daha olumludur. Ayrıca,ögretmenlerin tutum puanları arasında mesleki kıdem bakımından da anlamlıbir fark saptanmıstır. 6-10 yıllık ögretmenler ile 16-20 yıllık ögretmenlerintutum puanları arasında fark oldugu belirlenmistir. 16-20 yıllık ögretmenler,6-10 yıllık ögretmenlerden okul zorbalıgına yönelik olarak daha olumlu birtutum içinde görünmektedir. Bulgulara göre ayrıca, ögretmenlerin tutumpuanları arasında brans bakımından anlamlı bir fark olmadıgı görülmüstür.Ögretmenlerin tutumları görev yaptıkları okul türüne baglı olarak da anlamlıbir biçimde farklılık göstermemistir. Özetle tutum puanları ele alınandegiskenlerden ikisi, yani cinsiyet ve kıdem yılı bakımından farklılıkgöstermistir.
Özet (Çeviri)
In this study the attitudes of the teachers who work in secondaryschools toward bullying are investigated. The attitude mean scores of theteachers are compared as regards to sex, professional seniority, branch andtype of school (like Vocational and Technical Education High School, GeneralEducation High School or Anatolian High School). In order to assess theattitudes towards bullying ?Teacher Attitudes Toward School Bullying Scale?was developed. Reliability and validity studies of the scale were conducted.The study group of the research was the 372 teachers who work in theschools in Yenimahalle, Altındag, Sincan, Çankaya, Gölbası, Mamak, Baladistricts of Ankara. The data was analized by SPSS program. T test wasconducted to examine if there is a difference between the mean scores of theteachers regarding sex. One Way ANOVA was conducted to investigate ifthere is a difference between the mean scores of teachers as regards toprofessional seniority, branch and type of school. The results indicated thatthere is a significant difference between the mean scores of teachers asregards to sex. Female teachers had higher mean scores than maleteachers. The results also showed that there is a significant differencebetween the mean scores of teachers as regards to professional seniority.The teachers who have 6-10 years of professional seniority had higher meanscores than the teachers who have 16-20 years of professional seniority.While the teachers having 6-10 years of professional seniority had the lowestmean scores; the teachers having 16-20 years of professional seniority hadthe highest mean scores. It was determined that there is not a significantdifference between the mean scores of teachers as regards to branch andtype of school.