Meslek lisesi ögrencilerinin atılganlık düzeylerine göre yaşam doyumu ve duyguları ifade etme egilimlerinin karşılaştırılması
Comparison life satisfaction and emotional expression of vocational high school students according to assertiveness
- Tez No: 234219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER A. SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu arastırmanın amacı, ögrencilerin atılgan olup olmamalarına göreduygularını ifade etme egilimleri ve yasam doyumlarının farklılasıpfarklılasmadıgını ve ögrenim gördükleri okul türüne göre atılganlık düzeyleriarasında fark olup olmadıgını incelemektir.Çalısma, Yenimahalle Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri MeslekLisesi'nde ögrenim gören 402 ögrenci üzerinde yapılmıstır. Uygulama sınıfortamında gönüllülük esasına uygun olarak gerçeklestirilmistir. Örneklemgrubuna, arastırmacı tarafından Rathus Atılganlık Envanteri, Duyguları fadeÖlçegi ve Yasam Doyumu Ölçegi uygulanmıstır. Verilerin analizinde islemler,SPSS 13.0 paket programı kullanılarak yapılmıstır. Ögrencilerin aldıklarıpuanların normal dagılım gösterip göstermedigini belirlemek için Kolmogorov?Smirnov tek örneklem testi'nden yararlanılmıstır. Normal dagılım gösterendegiskenler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıs, normal dagılımgöstermeyen degiskenler için ise Mann Whitney U test teknigi nin uygulanmasıuygun görülmüstür.Arastırmadan elde edilen bulgular; atılganlık düzeyi yüksek olanergenlerin, olumsuz duygularını daha rahat ifade ettiklerini, çevrelerine dahafazla yakınlık gösterdiklerini ve yasam doyumlarının daha yüksek oldugunugöstermistir. Atılgan olan ve olmayan bireylerin olumlu duygu ifadeegilimlerinde ise anlamlı derecede fark olmadıgı saptanmıstır. Ayrıca Anadoluteknik lisesi ögrencilerinin atılganlık düzeylerinin, teknik lise ve endüstrimeslek lisesi ögrencilerinden anlamlı derecede yüksek oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study explored to investigate assertiveness of vocational highschool students, according to life satisfaction, emotional expression andscholl type.The study exercised in 402 students of Yenimahalle Anatolian Technical,Technical and Industrial Vocational High School. Furthermore, in this studyexamined if assertiveness level vary,In research, volunteered students attended the examination in theirclassroom and measured the Rathus Assertiveness Schedule, The SatisfactionWith Life Scale and the Expression of Emotion Questionnaire. Research datahave been analized by SPSS 13.0, used One way Annova, Kolmogorov?Smirnov and Mann Whitney test technics.Results revealed that assertive adolescents have high life satisfaction,express their negative emotions easily, and are more affiliative thannonassertive adolescents. However, no significant differences could be foundbetween assertive and nonassertives in point of the expressing positiveemotions. Research also indicated that, students in anatolian technic highschool are more assertive than others.