Klasik test kuramı ve madde tepki kuramına dayalı olarak geliştirilen iki testin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of psychometric characteristics of two tests developed by classical test theory and item response theory
- Tez No: 234227
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir temel araştırma olarak planlanan bu araştırmada bir test geliştirme sürecinde deneme uygulaması aşamasından sonra madde seçimi Klasik Test Kuramı ve Madde Tepki Kuramı doğrultusunda yapılarak oluşturulan iki testin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada veriler ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden seçilerek oluşturulan çalışma grubundan, araştırmacı tarafından geliştirilen sözel yetenek testi aracılığıyla toplanmıştır. Sözcüklerle düşünme ve sözel akıl yürütme yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan sözel yetenek testinin geliştirilmesinde, her iki kuramın gerekleri yerine getirilmeye çalışılmıştır. Deneme uygulaması 980, nihai testlerin uygulanması ise 481 öğrenciyle yapılmıştır.Araştırmada elde edilen bütün bulgular, Madde Tepki Kuramı'nın“farklı yollardan aynı sonuçlara ulaşmanın bir diğer yolu”olduğu görüşünü destekler niteliktedir. Bu bulgular ışığında geçerli ve güvenilir bir araç geliştirmek için seçilecek kuramın değil, seçilen kuramın gereklerini yerine getirmenin önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been planned as a basic research. In constructing the test process after preliminary test try outs two tests have been developed by Classical Test and Item Response Theories. The aim of the research is to compare psychometric characteristics of these two tests.The data has been collected from a study group selected from 6th, 7th and 8th grades of elementary school, by a verbal ability test developed by the researcher. In order to construct the test which is to measure verbal reasoning, the necessities of both of the theories have been aimed to be met. The preliminary test try outs have been applied to 980 students, while final tests have been applied to 481 students.All of the research findings support the“another way to reach the same results through different paths”idea of Item Response Theory. In the light of the findings, in order to construct a valid and reliable test, the important thing is not selecting the theory, it is applying the necessities on the selected theory.