Bilgisayar destekli dil öğreniminde veri yönlendirmeli öğrenme yaklaşımının yabancı dilde sözcük edinimine ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of data-driven learning on lexical and collocational competence and their retentions in foreign language learning
  1. Tez No: 234228
  2. Yazar: SERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, veri yönlendirmeli öğrenme yaklaşımı ile çevrimiçi sözlükkullanımı yöntemlerinin yabancı dilde sözcük ve ilişkili sözcük edinimi boyutundaöğrenci başarısına ve başarısının kalıcılığına etkilerini araştırmak amacıylayapılmıştır. Araştırma deneysel araştırma modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanınçalışma grubunda, 2008?2009 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesindeöğrenim gören 68 öğrenci yer almaktadır. Çalışmanın deney gruplarına çevrimiçiöğrenme ortamı üzerinden eğitim verilmiştir. Araştırmanın verileri, geçerlik vegüvenirlik çalışmaları yapılmış olan, sözcük bilgisi ölçeği, ilişkili sözcük bilgisi ölçmearacı, pasif sözcük bilgisi ölçme aracı, aktif sözcük bilgisi ölçme aracı, öğrenci görüşanketi ve öğrenci gözlem formuyla elde edilmiştir. Araştırmada temel olarak,kovaryans, t-testi ve kısmi korelasyon analizi gibi istatistiki yöntemler kullanılmıştır.Araştırma bulguları araştırmanın alt amaçları doğrultusunda ele alınarak,tablolar halinde açıklanmış ve alan yazın bulgularıyla ilişkilendirilerek yorumlanmıştır.Araştırma bulgularına dayalı olarak, veri yönlendirmeli öğrenme yaklaşımıyla eğitimalan öğrencilerin akademik sözcükler ve edat öbekleri sözcük türlerinde; sözcükbilgisi düzeyi, sözcükler arası anlamsal ilişkileri kavrama ve aktif sözcük bilgisiaçılarından daha başarılı oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental research was conducted to investigate the effects of datadrivenlearning on learners? achievement of lexical and collocational competence.Instruction was delivered through a learning management system to the participantsof the study. The data collection instruments, of which reliability and validity weretested, are a vocabulary knowledge scale, a collocation test, a definitional vocabularyknowledge test, a transferable vocabulary knowledge test, a questionnaire for thestudents, and an observation checklist for an outsider teacher. The statisticalmethods used to analyze the data besides the descriptive were; Ancova, partialcorrelation, and t-test.The findings of the study were explained according to the research questionsand commented on their relations with the related literature. It was found out thatstudents used the data-driven learning tools performed a significant achievement onacquisition of academic words and prepositional phrases in the levels of vocabularyknowledge, collocational competence, definitional and transferable vocabularyknowledge. Students also pointed out that DDL is a functional way to improve theiroverall language competence.