Devlet üniversiteleri güzel sanatlar fakültelerinde sanatçı adayı yetiştirme sorunsalı
The issue of educating prospective artists in faculties of arts in state universities
- Tez No: 234229
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Devlet Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakültelerinde Sanatçı Adayı YetiştirmeSorunsalı? başlıklı bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki devlet üniversiteleri güzelsanatlar fakültelerinin sanatçı yetiştirip yetiştiremediğinin sorgulanması ve fakültelerinsanatçı adayı yetiştirmede karşılaştığı sorunlar ve devletin fakültelerin kurumsallaşmasıbaşta olmak üzere güzel sanatlara yaklaşımının tartışılmasıdır.Çalışma beş bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem, amaçlar,araştırmanın önemi, sınırlılıklar ve tanımlar ?Giriş? başlığı altında sunulmaktadır.Araştırmanın evrenini devlet üniversiteleri güzel sanatlar fakülteleri, örneklemini iseMimar Sinan Güzel Sanatlar, Hacettepe, Anadolu, Atatürk, Cumhuriyet ve YüzüncüYıl Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakültelerinin resim ve heykel bölümlerioluşturmaktadır. Devlet üniversiteleri güzel sanatlar fakülteleri evreni dışında sanatçıyetiştiren kurumlar ya da ortamlar araştırma kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırmakapsamında incelenen resim ve heykel bölümleri, sanat tarihi içerisinde güzel sanatlarınen önemli iki temel sanat dalı olmaları nedeniyle seçilmişlerdir.İkinci bölümde tezin kuramsal kısmı ?Sanat Eğitimi Kurumlarına Genel Bakış?başlığı altında incelenmektedir. Bu bölümü, dünyada (Amerika ve Avrupa'da) sanateğitimi kurumlarının yapılanması, Türkiye'de sanat eğitimi kurumlarının yapılanması ve1980-2008 dönemi sanat kurumlarının yapılanmasını etkileyen politikalar konuları ileilgili araştırmalar oluşturmaktadır.Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan ?Yöntem? başlığı altında araştırmanınmodeli, evren ve örneklem, araştırmada kullanılan veri toplama araçları, verilerintoplanması ve verilerin analizi alt başlıkları yer almaktadır. Araştırmanın verilerininelde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen, yarı yapılandırılmış görüşme veanket tekniğinden yararlanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, bu fakültelerdekuruculuk yapmış dekanlar ya da kuruluşundan beri fakültelerde görev alan 6 öğretimelemanlarına uygulanmıştır. Ses kayıt cihazı ile yapılan görüşme sonuçlarıaraştırmacı tarafından çözümlenmiştir. Anketler ise 78 öğretim elemanı, 102 mezun ve120 öğrenci olmak üzere toplam 300 kişiye uygulanmıştır.Bulgular ve yorumlar kısmını oluşturan dördüncü bölümde ise araştırmadanelde edilen bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilenbulguların yorumlanmasında öncelikle güzel sanatlar fakültelerinin kurumsallaşmasınayönelik yönetici ve öğretim elemanlarının görüşleri değerlendirilmiştir. Örneklem olarakseçilen fakültelerde görev yapan öğretim elemanları ile fakültelerin mezun veöğrencilerinin genel dağılımına ilişkin bulgulara yer verildikten sonra, resim ve heykelbölümleri öğretim programlarının kapsam, içerik ve öğretim ortamlarına ilişkin olarak,öğretim elemanı, mezun ve öğrencilerin görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırma grubunungüzel sanatlar fakülteleri resim ve heykel bölümlerinden mezun olan sanatçı adaylarınailişkin görüşleri ile sanatın desteklemesine yönelik devlet politikalarına ilişkin görüşleri isefarklı iki alt başlık altında sorgulanmıştır.Çalışmanın beşinci ve son bölümünü oluşturan sonuç ve öneriler başlığı altındaaraştırmanın bulgularından elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesiyapılmış ve bu değerlendirmeden hareketle açıklanan eksiklerin giderilmesi içinortaya konulan öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study, titled ?the issues of educating prospectiveartists in faculties of arts in state universities?, is to question whether fine artsfaculties in the state universities in Turkey can educate prospective artists in its truesense, to discuss the main problems encountered by these faculties in this regard,and to analyze the general approach of the state to the institutionalisation of the finearts faculties.The study is comprised of five chapters. In the first chapter, ?the problem?,?aims?, ?the importance of this study?, ?the limitations? and ?definitions? are allpresented under the title of ?introduction?. The scope of this study is the fine artsfaculties in the state universities, the exemplifications are Mimar Sinan UniversityFine Arts, and departments of Sculpture and Art in the faculties of Fine Arts inHacettepe University, Anadolu University, Atatürk University, and Yüzüncü YılUniversity. Other domains educating prospective artists beyond the fine arts facultiesin the state universities are exempt from the scope of this study. Constituting the twomain branches in the history of art as the base arts, sculpture and art departmentshave been chosen to be included as the main constituents of the study.In the second chapter, the theoretical aspect of the thesis has been examinedunder the title ?A General Overvıew Of Arts Educatıon Instıtutıons?. This chapterconsists of the analysis of politics and movements influencing the formation of finearts institutions, in the world (in the USA and Europa), in Turkey, and during theperiod between 1980-2008.In the third chapter of this study, titled ?Methodology?, such sub-chapters as?the model of the study?, ?scope?, ?exemplification?, ?means of collecting data?,?collection of data?, and ?analysis of data? have been presented. In the collection ofdata, a half structured interview and questionnaire technique developed by thereseacher has been employed. The half structured interview forms have been appliedwith the founder deans of fine art faculties or 6 active academicians having worked inthe faculties since the foundation times. Those interviews were audially recorded andlater turned into scripts by the researcher. The questionnaires were applied on 78academicians, 102 graduates, and 120 active students, which make a total of 300.Findings and comments are presented in the fourth chapter, where thefindings are assessed and evaluated with the help of tables drawn. In theassessment procedures of the findings, the opinions and views of the administratorsand academicians in these faculties have been given precedence in view ofintitutionalisation of fine arts faculties. As related to the exemplification, first thefindings as regards the general distribution of academicians, graduates and activestudents in the fine arts faculties have been presented, next the opinions and viewsof academicians, graduates, and active students have been assessed in terms of theefficiency, adequacy of academicians in the departments of sculpture and art, thecurricula applied, and the contents and space of application. The opinions and viewsof the research group over ?the prospective artists graduating from the departmentsof sculpture and art?, and ?the politics of the state in terms of supporting arts? havebeen given in two different sub-chapters.In the fifth and last chapter of the study, namely ?results and suggestions?, theresults obtained from the study are assessed in general terms and some suggestionsarising out of the need to correct the deficiencies inherent in the structuring of finearts faculties are listed.