Futbol yetilerine ilişkin dereceleme ölçeğinin genellenebilirlik ve klasik test kuramına dayalı güvenirliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the reliabilities of the soccer abilities? rating scale based on the classical test theory and generalizability
- Tez No: 234230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET ÇIKRIKÇI DEMİRTAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada, futbolcuların teknik yetilerinin tespit edilmesinde kullanılanFutbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeği'nden elde edilen ölçmelerin; Klasik TestKuramı (KTT) ve Genellenebilirlik (G) Kuramına dayalı olarak belirlenen güvenirlikkatsayılarının düzeyleri saptanmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Çalışma grubunu, 2007-2008 yılları arasında Ankara ilindeki profesyonelspor kulüplerin futbol takımlarının alt yapılarındaki toplam 72 futbolcu (ortalamayaş=17,13±1,15 yıl; antrenman-yaş= 6,26±1,12 yıl) oluşturmuştur.Futbolcuların teknik yetilerinin (pas, şut çekme, top sürme ve top kontrolü)ölçülmesi amacıyla 56 maddeden oluşan ?Futbol Yetilerine İlişkin DerecelemeÖlçeği? (Luxbacher, 1991) kullanılmıştır. Dereceleme ölçeğine ait maddeler, beşdereceli ölçekte puanlayıcılardan (4 puanlayıcı), ?Görülmedi?, ?Yetersiz?, ?Yeterli?,?Oldukça Yeterli? ve ?Mükemmel? seçeneklerinden birini işaretlemeleri istenmiştir.Futbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeğinden elde edilen veriler ile ilkpuanlama ve ikinci puanlama arasındaki tutarlılık için ?Pearson momentler çarpımı?korelasyon katsayısı, maddelerin iç tutarlılık güvenirliği için Cronbach ? (alfa)katsayısı, puanlayıcılar arasındaki tutarlılık için Kendall uyuşum katsayılarıhesaplanmıştır.Futbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeği'nin alt boyutları ve ölçeğintoplamından elde edilen puanların güvenirliği için puanlayıcı sayılarının 3, 4 ve 5olduğu ve madde sayılarının bir arttırılıp, bir azaltıldığı koşullarda, G kuramında anave ortak etkilerin varyans bileşenlerin kestirilmesi için MGENOVA paketprogramında G ve Phi katsayıları bulunmuştur.Alt boyutlara ait sonuçlar incelendiğinde bütün alt boyutlar için en yüksekvaryans bileşenin birey temel etkisi için kestirilen varyans bileşeni olduğugörülmektedir. Bunu bxmxp ortak etkisi varyans bileşeni takip etmektedir. Bunlarındışındaki temel ve ortak etkilere ait varyans bileşenlerinin ise sıfıra yakın olduğugörülmektedir.Futbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeği'nin puanlamasından elde edilengüvenirlik katsayıları iç ölçütlere göre incelendiğinde G katsayısı ve Cronbach Alfakatsayıları beklenen değerlerinden yüksek olduğu görülmektedir. Phi katsayısı ileKendall W Güvenirlik katsayılarının beklenen değerlerinden düşük olduğugörülmektedir.Bu bağlamda, araştırmamızdaki potansiyel hata kaynaklarının fazla olduğudurumlara benzer çalışmalarda G Kuramı, KTK'na alternatif oluşturmaktadır.Bununla birlikte, Futbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeği'nin ve ölçeğe ait altboyutların güvenirliğinin yüksek olması, ölçeğin güvenilir bir ölçek olarakdeğerlendirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the measurements which were obtained from the RatingScale related to the Soccer Abilities, used for determining the technical abilities ofsoccer players; Classical Test theory (CTT) and the levels of reliability coefficientsstated at the base of the Generalizabilty (G) Theory were fixed and these levelswere compared among them.The Research group consists of the 72 soccer players (Mage= 17,13±1,15years; Mtraining-age=6,26±1,12 years) who are playing in the Feeder Clubs ofProfessional Soccer teams in Ankara.By the aim of the measuring technical abilities of the soccer players (pass,shooting, dribbling and control of ball), the rating scale which was composed of 56items, was used (Luxbacher, 1991). It was demanded that the raters mark one ofthe options; ? not seen?, ?deficient?, ?sufficient?, ?Considerably sufficient? and?Perfect? for the items belonged to the Rating Scale, in the five graded scale,For the consistency between the pre-grading and final grading that wereobtained from the Grading Scale related to soccer ability, Pearson correlationcoefficient; for the internal consistency reliability of the elements, Cronbach ? (alfa)coefficient; for the consistency among the raters, Kendall concordance coefficientswere figured out.For the reliability of the grades that were obtained from the entire and subdimensionsof the Rating Scale Related to the Soccer Abilities, in the conditions ofthe slightly decrease and increase of the element numbers and existency of therates? numbers as 3, 4 and 5, in the G theory for estimating the variancecomponents of main and common effects, the G and Phi coefficients are found inMGENOVA packet program.When the results belonging the sub-dimensions are analysed, it is seen thatfor the all sub- dimensions, the highest variance component is the variancecomponent which is estimated for he individual main influence. This is followed bybxmxp common influence variance component. Except these, it is observed that theother variance components belonging to the main and common influences areclosed to zero.When the reliability coefficients that is obtained from the grading ofGradation Scale concerning the Soccer Ability, are examined upon the internalcriteria, it was seen that G co-efficient and Cronbach alfa reliability coefficients arehigher than the expected values. At the same time, Phi and Kendall W reliabilitycoefficients were lower than the expected values.In this context, the G theory constitutes an alternative to the CTT in thesimiliar studies with the cases of the exceeding the potantial error sources in ourstudy. Nonetheless, being high of reliability of the Soccer ability rating coefficient?sjoint scale and sub-dimensions of the scale indicated that the scale could beevaluated as a confidential scale.