Belçika flaman bölgesi temel eğitim okulları I-VI. sınıflarındaki kültür sanat etkinliklerinin Türk kökenli çocuklar açısından incelenmesi (Anvers ili örneği)
A research on culture/art activities in I-VI grades of the elementary schools in belgian flamish region in terms of Turkish origin students (case from Anvers province)
  1. Tez No: 234233
  2. Yazar: HAKAN SERHAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
sınıflarında yürütülen kültür sanat etkinlikleri Türk kökenli çocuklar açısındanincelenmistir. Arastırmada okul eğitim etkinlikleri içinde önemli bir yeri olandrama/tiyatro etkinlikleri üzerinde yoğunlasılmıs, veriler ısığında Anvers iliörneğinde yürütülen drama/tiyatro çalısmalarının Türkçe ve Türk Kültürü Dersiile okul öğretim programlarındaki yeri ortaya konmus; derslerde yapılandrama/tiyatro çalısmaları ile ilgili gözlemlere ve Türk sivil toplum kuruluslarınınprojelerinden örneklere yer verilmistir. Elde edilen bulgular ısığında gelistirilenönerilerin, Türk kökenli çocukların Flaman Eğitim Sisteminde yasadıklarısorunların çözümüne yeni açılımlar getireceği düsünülmektedir.Arastırmam sırasında bana yol gösteren değerli danısmanım Prof.DrCahit Kavcar'a; tez izleme komitesinde yer alan ve görüsleri ile arastırmamadestek veren hocalarım Prof. Dr. Ayse Çakır İlhan, Prof. Dr Mahmut Tezcan,Prof. Dr Nizamettin Koç'a; yıllarca sanat eğitimi ve eğitimde drama üzerineyürüttüğü çalısmaları ile, gerçeklestirdiğim arastırma için beni yüreklendirenve ilham kaynağı olan Prof. Dr İnci San'a; tiyatro sanatına birlikte gönülverdiğimiz, önerileri ile yolumu aydınlatan yazar/yönetmen/oyuncu YesimEyüboğlu'na; Arastırma sürecini birlikte tartıstığımız Anvers'teki Türkçe veTürk Kültürü Dersi Öğretmeni Dr. Faruk Yaylacı'ya; Türkçe anketlerinFlamanca'ya, Flamanca metinlerin ise Türkçe'ye çevirilerini titizliklegerçeklestiren eğitimci çevirmen Emine Kas ve Abdullah Uslu'ya; tezin Türkçeyazımını titizlikle gözden geçiren Aysel Özfırat'a; tez çalısmama destek verenAvrupa Ekspres, Anadolu Dergisi ve Binfikir gazeteleri çalısanlarına;anketlerin uygulanması ve kaynak konusunda destekte bulunan T.C. BrükselBüyükelçiliği Eğitim Müsavirliği'ne, Göç Arastırma, Eğitim ve UygulamaEnstitüsü (İRFAM) Müdürü Dr. Altay Manço'ya; İngilizce çevirilerde katkısunan Serpil Yüruker'e; görsel düzenlemeler için İhsan Aksehirli'ye; varlıklarıile bana güç veren annem, babam, kardeslerim ve arkadaslarıma; arastırmasürecinin basında Anvers'te dünyaya gelen sevgili kızım Ezgi'yi binbir emekile büyüten ve özverili tutumuyla bana fırsat tanıyan sevgili esim ÇiğdemSavcı Sarıkaya'ya sonsuz tesekkürler.
Özet (Çeviri)
This study aimed at examining the culture/art activities carried out in IVIgrades of the elementary schools in Belgian Flamish Region in terms ofTurkish origin students. One of the qualitative methods, ?situation study?design based on analyzing one or more situation within its limits (situation,time, etc.) with a descriptive and holistic approach was used. The populationof the study is 178 I-VI grade students taking Turkish and Turkish culturecourses and also 76 Turkish origin children from three different elementaryschools in Anvers. Turkish origin children can be said to represent Turkishorigin children at I-VI grades in Anvers province of Belgian Flamish Region.In the study, first of all, the educational system of Flamish Region in Belgiumwas described and then the position of Turkish origin children in the systemwas defined. Then the data gathered by means of questionnarie based onopinions of teachers of Turkish and Turkish Culture course, andcommunication and adaptation problems of Turkish origin children weremanifested. In the framework of the problems defined in the study, Turkishlanguage and Turkish culture courses in Anvers province were examined,these courses and drama/theatre activities carried out in the selectedschools are stated with curriculum and practical dimensions. The findingsshow that the drama/theatre and culturel activities in Flamish Region schoolsare insufficient on account of some practices towards communication abilitiesand adaptation processes of I-VI grade Turkish origin students. It is hopedthat recommendations proposed would contribute to solve the problemsdefined in the study.