Bilgisayar ve sınıf ortamında kişiselleştirilmiş sözel matematik problemlerini kullanmanın öğrenci başarısına etkisi
The effect of personalized mathematical word problems usage on students? achievement in computer and classroom based environments
  1. Tez No: 234237
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAKIR BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir doktora tezi olan bu çalışma, matematik öğretiminde sözelmatematik problemlerini kişiselleştirmenin öğrenci başarısına etkisinin olupolmadığını,(varsa) bu etkinin bilgisayar ve sınıf ortamına göre değişipdeğişmediğini belirlemek amacıyla yapılmış bir araştırmadır. Araştırma 2006-2007 Öğretim Yılında, dört alt gruptan (Bilgisayar Ortamında Kişiselleştirilmiş,Bilgisayar Ortamında Kişiselleştirilmemiş, Sınıf Ortamında Kişiselleştirilmiş veSınıf Ortamında Kişiselleştirilmemiş) oluşan 90 ilköğretim yedinci sınıföğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel işlem öncesinde öğrencilerinbaşarısı üzerinde etkisi olabileceği düşünülen matematiğe yönelik tutum vebilgisayara yönelik tutumları birer ölçek ile öğrencilerin önbilgileri ise bir bilgitesti (KR20= .82) kullanılarak belirlenmiştir. ?Harfli ifadeler? konusununişlendiği derslerde sözel problemlerden oluşan öğretim materyallerikullanılmıştır. Sınıf ortamında yapılan öğretim uygulamasında basılımateryaller aracılığı ile kişiselleştirilmiş ve kişiselleştirilmemiş problemlerkullanılmıştır. Bilgisayar ortamında yapılan uygulamada ise öğrencilerin birweb sitesinden erişebildiği kişiselleştirilmiş ve kişiselleştirilmemiş problemlerkullanılmıştır. Deneysel işlem iki hafta (sekiz ders saati) sürdürülmüştür.Deneysel işlem sonrasında öğrencilere ön teste paralel bir bilgi testi (KR20=.83) son test olarak uygulanmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda başarıdeğişkeni ile ilgili verilerin çözümlenmesinde tek faktör için tekrarlı ölçümleriçin ANOVA testi, matematiğe ve bilgisayara yönelik tutumların analiziamacıyla ise verilerin durumuna göre ilişkisiz ölçümler için ANOVA testi ya daKruskal Wallis H Testi uygulanmıştır.Araştırma bulguları grubun bütünü itibariyle öğrencilerin ön test ? sontest puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğunu, buna karşılıkkişiselleştirilmiş ve kişiselleştirilmemiş materyali kullanan öğrenci gruplarınınson test puanları arasındaki fark ile bilgisayar ve sınıf ortamında öğrenimgören grupların son test puanları arasındaki farkların anlamlı olmadığınıgöstermiştir. Başka bir deyişle ve kendi sınırlılıkları içinde bu araştırmakişiselleştirme ve ortam değişkenlerinin öğrenci başarısı üzerinde etkiliolmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
As a doctoral dissertation, this study?s aim is to point out whetherpersonalization of mathematical word problems can effect studentachievement and if it effects, whether these effects may change according tocomputer or class environment on the mathematics instruction. The researchwas made on 90 seventh-grades, 4 sub-groups (Computer BasedPersonalized on Computer Environment, Non-personalized ComputerEnvironment, Personalized on Class Environment, Non-personalized onClass Environment) at fall semester 2006-2007 academic year. Prior to thetreatment process, attitudes of students on computer and mathematics whichmay effect student achievement are defined by scale, and the pre-knowledgeof students was determined by a knowledge pretest to (KR20= .82). In thelectures which have the subject ?verbal expression?, instructional materialsconsist of word problems have been used. At the instructional treatment inclass environment, paper-based personalized and paper-based nonpersonalized problems were used in different class environment. During theinstructional treatment in computer environment, web-based personalizedand web-based non personalized instructional problems were presented incomputer environment. Treatment process continued for two weeks (eightclasses). After the treatment process, a knowledge test was performed as anachievement post test (KR20= .83) which is parallel to an achievementpretest. Repeated measure ANOVA for one variable test was used foranalysis of achievement tests. Independent measure ANOVA Test andKruskal Wallis H Test were used for analysis of attitudes towardsmathematics and attitudes towards computer.As a result of this research, from the whole perspective, there is asignificant difference between pretest and posttest score averages, but thereis no significant difference both the posttest scores between the groups thatused personalized and nonpersonalized materials and the posttest scoresbetween the groups that studied on computer environment, and classenvironment. In other words, this research exposed that personalization andenvironment variables do not have any effect on student achievement.