Üniversitelerarası Kurul yabancı dil sınavının madde yanlılığı bakımından incelenmesi
Examination of Inter-university Board foreign language test in the frame of item bias
- Tez No: 234236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET ÇIKRIKÇI DEMİRTAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, ÖSYM tarafından hazırlanarak, merkezi sistemle yılda iki kez uygulanan, ÜDS-Sosyal Bilimler-İngilizce, 2005 mart dönemi, testi maddelerin, Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme (EBÖY) alanı ile Beşeri ve İdari Bilimler (BİB) alanlarından gelen katılımcıların eğitim alanları ve cinsiyetine göre, yanlılık gösterip göstermediği çalışılmıştır. Araştırma, testi yanıtlayan, 1933, EBÖY alanı ve 1798, BİB alanı katılımcıları ile yürütülmüştür. OSYM araştırma biriminden alınan ham verilerin çözümlenmesinde , Madde Tepki Kuramı'na dayalı, madde ayrışık fonksiyonu (MAF) belirleme yöntemleri olan, b parametre farkları, işaretli ve işaretsiz alan indeksleri yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca bu yöntemlere göre MAF içermeyen maddeler, ortak madde olarak kabul edilip, olabilirlik oran analizi ile MAF belirlenmiştir.Yanlılık incelemeleri, alan, cinsiyet ve alanların kendi içindeki cinsiyet gruplarında yürütülmüştür.Araştırmada elde edilen bulgulara göre; testteki on madde kapsamından, ?uygun kelime, fiil veya deyimi bulma, cloze test (kelime, cümle tamamlama), paragrafta uygun olmayan cümleyi bulma ve metin inceleme ve anlatım? madde kapsamları MAF'na yol açıyor görünmektedir. Bu madde kapsamlarında yer alan, siyaset, ekonomi, bankacılık ve bilgisayar konu içerikli maddeler, BİB alanına, tarih, askeri operasyon ve arkeoloji konu içerikli maddeler ise, EBÖY alana avantaj sağlamıştır. Aynı şekilde, doğum oranları, ekonomi, para ve sanatolan maddeler, kız yanıtlayıcı grubuna, askerlik, döviz kuru, tarih ve ticaret konu içerikli maddeler ise erkek yanıtlayıcı grubuna avantaj sağlamıştır. Genel olarak, ÜDS-SB İngilizce testi yanıtlayan, BİB alanı yanıtlayıcıları, EBÖY alanı yanıtlayıcılarına göre ve tüm grupta, kızlar, erkeklere göre daha avantaj sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the items in 2005 March period ?Social Sciences-English Proficiency Test between Universities? which has been applied twice a year and prepared by Student Selection and Placement Center (SSPC) has been examined whether they have shown bias according to the fields and gender with the participants from Educational Sciences and Teacher Education (ESTE) and Liberal and Administrative Sciences (LAS). The research has been carried out by 1933 participants from ESTE and 1798 from LAS who have answered the test. Methods of b parameter differences, signed and unsigned indexes which are the methods of determination of Differential Item Function (DIF) based on Item Response Theory (IRT) have been used. As the critical values of DIF that has been calculated based on these methods, median value?s 1 quarter deviation have been taken into account. According to these methods and criterion, common item those do not have DIF have been accepted and the possibility rate analysis has been determined by DIF. Bias researches have been carried out according to the fields and the gender groups in these fields.According to the findings taken from the research, it has been seen that item formats such as ?to find a relevant word, a verb or an idiom, close test, to find an irrelevant sentence in the paragraph and text examination and explanation? cause DIF in the format of 10 items in the test.The subjects including politics, economics, banking and computer in the frame of this item provide advantage for LAS on the other hand history, military operation and archeology provide advantage for ESTE. İn additon to these, items including birth rates, economics, money and arts provideadvantage for the female respondents, items including military, exchange rates, history and trade provide advantage for male respondents. Generally, female respondents have had more advantaged than male respondents in all groups and ESTE field respondents, LAS field respondents in all ?Social Sciences-English Proficiency Test between Universities?.